• Kronika przedszkolaka - Kwiecień

            Kwiecień w przedszkolu dzieci rozpoczęły warsztatami wielkanocnymi, podczas których poznały zwyczaj wysyłania świątecznych pocztówek z życzeniami oraz samodzielnie przygotowały kartkę świąteczną i zasiały owies na wielkanocny stół. Pierwsze dni kwietnia upłynęły przedszkolakom na intensywnych przygotowaniach do występu na akademii z okazji świąt Wielkanocnych. 5 kwietnia przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalno- recytatorskich i krótkich humorystycznych scenek przed społecznością szkolną oraz zapoznania zebranych z tradycjami i zwyczajami związanymi z tym świętem.

            12 kwietnia br. dzieci wzięły udział w pokazach mobilnego Planetarium, podczas którego obserwowały wyświetlone na projektorze widowisko. Przedszkolaki w magiczny sposób przeniosły się w świat kosmosu, oceanu oraz dinozaurów.

            Uczęszczając na zajęcia dydaktyczne dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat sposobów dbania o przyrodę, zasad segregowania śmieci i znaczenia wody w życiu ludzi i zwierząt oraz możliwości jej oszczędzania. 21 kwietnia przedszkolaki przyłączyły się do akcji ,,Sprzątamy dla Polski” porządkując teren wokół szkoły. Na zakończenie omawianego bloku tematycznego poświęconego środowisku przedszkolaki otrzymały odznaki ,,Przyjaciela przyrody”.

            25 kwietnia br. w oddziale przedszkolnym odbyły się kolejne zajęcia kulinarne prowadzone w ramach innowacji pedagogicznej ,,Witaminy jemy, więc zdrowo żyjemy, dużo się ruszamy i sprawność fizyczną mamy”. Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowały wiosenne kanapki z wykorzystaniem domowego chleba, masła, wędliny, żółtego sera i jajek oraz licznych warzyw tj. sałaty, papryki, ogórka, pomidora, rzodkiewki i szczypiorku.

            Ostatni tydzień kwietnia upłynął przedszkolakom na poznaniu i utrwaleniu wiadomości na temat symboli narodowych i charakterystycznych miejsce w Polsce. Dzieci utrwaliły informację, że stolicą Polski jest Warszawa, a najdłuższą rzeką Wisła oraz poznały znaczenie państwowych świąt majowych. Przeprowadzone zajęcia i zabawy tematyczne przyczyniły się do kształtowania wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej.

            Dzięki uprzejmości absolwentki naszej szkoły Wiktorii Bączek 28 kwietnia br. przedszkolaki miały możliwość spotkania z Panem Jeżykiem. Była to piękna lekcja przyrody oraz doskonała okazja do przełamania barier strachu i lęku.

          • Nietypowa lekcja fizyki

            W dniu 24 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja fizyki. Uczniowie klasy ósmej poznali budowę i zasadę działania  urządzeń służących do monitorowania „podstawowych” parametrów organizmu. Mieli też okazje do sprawdzenia praktycznego działania urządzeń.   Tylko stały nadzór własnego organizmu, w połączeniu z dbałością o dietę, stosowną dawkę ruchu i unikanie zachowań ryzykownych daje nieco większe szanse na dłuższe i – co najważniejsze – przyjemniejsze życie.  Co warto badać w domu, aby wyniki były miarodajne i miały wartość diagnostyczną?

            Ciśnienie krwi

            Najważniejszym i podstawowym pomiarem, jaki samodzielnie możemy dokonać, to pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Może być dokonany ciśnieniomierzem automatycznym, który (choć jest z założenia mało dokładny) daje nam pogląd co do średnich wartości ciśnienia

            Poziom glikemii (cukru we krwi)

            Tu także nie ma żadnych dyskusji o wartości badania. Osoby z nietolerancją glukozy czy cukrzycą, muszą badać stężenie glukozy we krwi. I to kilka razy dziennie. Służą do tego celu  glukometry.

            Saturacja krwi tlenem (SpO2)

            Niewątpliwie jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych w placówkach medycznych, np. w leczeniu ambulatoryjnym, czy na oddziałach SOR. Jest przeprowadzane za pomocą pulsoksymetru, małego urządzenia zasilanego bateryjnie, nakładanego na palec, które w ciągu mniej, niż 10 sekund zmierzy wartość wysycenia tlenem krwi (SpO2).

            Masa składników ciała

            Masa ciała człowieka jest sumą mas jego składników, dlatego oprócz regularnego pomiaru swojej wagi, warto jeszcze wiedzieć, jaki udział w tej wadze mają poszczególne składniki, takie jak tłuszcz, mięśnie, woda i kości. Tylko wtedy jesteśmy w stanie prawidłowo zinterpretować przyczyny zmiany naszej wagi. Do analizy składu ciała służą specjalne analizatory składu ciała oraz tzw. wagi diagnostyczne, które są również oferowane jako domowe wagi łazienkowe

            Badania biochemiczne

            Oprócz codziennej kontroli ważnych parametrów życiowych, warto od czasu do czasu wykonać bardziej specjalistyczne badania.

          • Szkolne obchody Dnia Ziemi

            26 kwietnia 2023 r. nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, którego celem jest propagowanie działań proekologicznych. W tym dniu z inicyjatywy p. Marzeny Michałowskiej, uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej i przygotowywali wspólnie plakaty poświęcone Dniu Ziemi.

            Gratulujemy uczniom kreatywnego podejścia do tematyki oraz starannego wykonania plakatów. 

          • IV  OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR WÓJTA GMINY STANIN

            Dnia 23 kwietnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu odbył się "IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stanin". Głównymi organizatorami byli; Wójt Gminy Stanin, Stowarzyszenie Szachistów "SZACHPOL" oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zastawiu. Na turniej zgłosiło się 60 uczestników. Głównym sędzią turnieju był p. Piotr Piwowarczyk, sędziami pomocniczymi byli: p. Agnieszka Samujło i p. Wojciech Góral.  Turniej przebiegał w przyjemnej i kulturalnej atmosferze. Uczestnicy zawodów zagrali po 7 partii szachowych, w których sprawdzili swoje umiejętności. Dla niektórych był to pierwszy turniej szachowy. Udział w zawodach pomógł zawodnikom pogłębić strategię „królewskiej gry”. 

            Wyniki turnieju: ♟♟♟👏

            Kategoria dziewczęta 2012 i młodsze:
            I miejsce: Iga Król
            II miejsce: Gabriela Deres
            III miejsce:  Lena Czupryna

            Kategoria chłopcy 2012 i młodsi:
            I miejsce: Maciej Szewczak
            II miejsce: Piotr Ciołek
            III miejsce: Łukasz Lech 

            Kategoria chłopców 2008-2011:
            I miejsce: Damian Sobiech
            II miejsce: Marcin Rosłoń
            III miejsce: Oskar Wisiński 

            Kategoria dziewczęta 2008-2011:
            I miejsce: Kamila Gromada
            II miejsce: Gabriela Szewczak
            III miejsce: Jessica Skwarek

            Kategoria Open kobiety:
            I miejsce: Weronika Ciołek
            II miejsce: Julia Świętochowska

            Kategoria Open mężczyźni:
            I miejsce: Maurycy Niedużak
            II miejsce: Paweł Wojtasiewicz
            III miejsce: Jakub Sych

            Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Grzegorz Pucyk, zaś najstarszym p. Paweł Królak.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom. Życzymy Wam sukcesów, w kolejnych szachowych turniejach.

          • #SPRZĄTAMY DLA POLSKI

            21 kwietnia (piątek) nasza szkoła przyłączyła się do udziału w V edycji akcji „Sprzątamy Dla Polski”, która odbyła się w na terenie całego kraju.  Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.

          • Zebrania z rodzicami

            Szanowni Rodzice!

            Informujemy, że 27 kwietnia 2023 r. (czwartek) w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu odbędą się zebrania rodziców z wychowawcami klas oraz nauczycielami.

            Zebrania z wychowawcami, nauczycielami odbędą się w następującym porządku:

            Zebranie rodziców z oddziałów przedszkolnych z pedagogiem szkolnym o godz. 16.00 w sali nr 6.

            oddział przedszkolny 3-4 latków - 16:30 - Sala nr 2

            oddział przedszkolny 5-6 latków - 16:30 - Sala nr 3

            klasa I - 16:30 - 17:30 - Sala nr 8 (na piętrze)

            klasa II - 16:30 - 17:30 - Sala nr 6

            klasa III - 16:30 - 17:30 - Sala nr 4

            klasa IV - 16:30 - 17:30 - Sala nr 1

            klasa V - 16:30 - 17:30 - Sala nr 11

            klasa VI - 16:30 - 17:30 - Sala nr 10

            klasa VII - 16:30 - 17:30 - Sala nr 13

            klasa VIII - 16:00 - 17:30 - Sala nr 12 ( zebranie z dyrektorem szkoły, wychowawcą)

            Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstwa są do dyspozycji wychowawców i rodziców w dniu zebrania w pokoju nauczycielskim.

            O godz. 17:30 spotkanie z dietetykiem połączone z degustacją zdrowej żywności.

          • Akcja Żonkile 2023

            W dniu 19.04.2023r. w naszej szkole odbyła się “Akcja Żonkile” upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. “Akcja Żonkile” jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”. W ramach działań zostały przeprowadzone lekcje tematyczne poświęcone powstaniu w getcie warszawskim w oparciu o animację “Zdążyć przed Panem Bogiem”.

          • INTEGRACYJNY BIWAK NOCNY KLASY IV

            Integracyjny Biwak Nocny wpisuje się w realizację Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego oraz jest odpowiedzią na potrzebę ciekawego spędzania wolnego czasu. Podjęte działania pobudzały ciekawość poznawczą dotyczącą kultury, sprzyjały integracji zespołu klasowego, rozwijały kreatywność i pomysłowość podczas prowadzenia przez uczniów przygotowanych zabaw, poszerzały umiejętności kulinarne podczas samodzielnego wykonania kanapek na kolację oraz dekorację deseru. Uczniowie podsumowali realizowany program na lekcjach wychowawczych „Bieg po zdrowie”. Poprzez wspólne oglądanie filmu i noclegowanie budowali pozytywne relacje współdziałania w grupie. Biwak to wyjątkowa impreza klasowa, gdzie uczniowie mieli możliwość spędzenia na terenie szkoły tak dużej ilości godzin, w sytuacji innej niż podczas normalnych zajęć lekcyjnych. Jest okazją do nauki i zabawy, w której można udowodnić że bez używek też można się świetnie bawić oraz pielęgnować sztukę dziękowania i mówienia miłych rzeczy innym.

          • Mobilne planetarium

            12 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedziło mobilne ,,Planetarium”. W dużym balonie uczniowie obserwowali wyświetlane na projektorze widowisko. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o planetach naszego Układu Słonecznego, o gwiazdozbiorach. Dziękujemy za wyprawę w kosmos 🚀🚀

          • Czas oczekiwania na Wielkanoc

            Wielkanoc to najstarsze i zarazem najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzona jest zawsze w niedzielę - Niedziela Wielkanocna, jednakże może przypadać, co roku w innym dniu miesiąca. Ustalono, że Wielkanoc obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

            W dniu 5 kwietnia 2023 r. swoje umiejętności wokalno- recytatorskie przed społecznością szkolną zaprezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych 3,4- latków oraz 5,6- latków przygotowane przez swoich wychowawców. Przedszkolaki poprzez wiersze i piosenki oraz krótkie humorystyczne scenki przybliżyły zebranym na akademii zwyczaje i tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Na zakończenie świątecznego spotkania swoje życzenia Wielkanocne zebranym uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom przekazała p. Dyrektor Agnieszka Sawczuk. 

            Trwając w radosnym okresie przedświątecznym składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia - zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. 

          • Kronika przedszkolaka- Marzec

            Marzec w przedszkolu rozpoczął się od przygotowań do świętowania Dnia Kobiet. 7 marca dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w kolejnych zajęciach kulinarnych w ramach innowacji pedagogicznej, podczas których przygotowywały rogaliki z marmoladą i poszerzył swoją wiedzę na temat sposobów wykorzystania przetworzonych owoców. Tradycyjnie obie grupy przedszkolne 8 marca celebrowały Dzień Kobiet. Z tej okazji rodzice zakupili zabawki do wspólnej zabawy w przedszkolu oraz przygotowali słodki poczęstunek i podarunki dla wszystkich dzieci. Chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom oraz wszystkim paniom pracującym w szkole.

            16 marca przedszkolaki miały możliwość obejrzeć przedstawienie teatralne na motywach książki Kornela Makuszyńskiego pt. ,,Przygody Koziołka Matołka". Podczas przedstawienia dzieci aktywnie uczestniczyły w poszczególnych zadaniach: śpiewały, recytowały rymowanki i podkuwały tytułowego Koziołka.

            21 marca w przedszkolu zagościła Wiosna. Dzieci z grupy 3,4- latków oraz 5,6- latków udały się na wspólny spacer po miejscowości z Marzenną, aby w ten tradycyjny sposób pożegnać mroźną Zimę i przywitać piękną, słoneczną Wiosnę. W tym dniu wszystkie dzieci założyły również dwie różne kolorowe skarpetki, aby w ten symboliczny sposób okazać swoje wsparcie i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa. W kolejnym dniu grupa starszaków zaprezentowała przed społecznością szkolną inscenizację pt. ,,Koncert dla Wiosny”, podczas którego poszczególne ptaki i owady przybywające do Wiosny prezentowały swoje zdolności taneczne, wokalne i recytatorskie. Chętne dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały stroje na szkolny pokaz EKO-MODY.

            22 marca przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z dietetykiem, podczas którego poszerzyły swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Tematem przewodnim spotkania była pogadanka na temat roli białka w zdrowym odżywaniu. Podczas prezentacji przedszkolaki poznały liczne produkty, które zawierają białko.

            Biorąc udział w zajęciach zorganizowanych dzieci poznały i utrwaliły wiadomości dotyczące zwierząt żyjących w dżungli i na sawannie oraz na polach i w lasach. Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki poszerzyła swoją wiedzę dotyczącą symboli zmiennej marcowej pogodny, oznak nadchodzącej wiosny oraz nazw ptaków powracających z ciepłych krajów do Polski. 

            Pierwsze ciepłe wiosenne dni były doskonałą okazją do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu oraz na placu zabaw.