• Kronika przedszkolaka - Kwiecień 2024

            W kwietniu dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość obejrzeć przedstawienie teatralne ,,Łakocie dla Jasia i Małgosi” wystawione przez aktorki ze Studia Teatralnego Krak-Art. Adaptacja baśni braci Grimm pozwoliła przedszkolakom utrwalić zasady zdrowego odżywiania oraz uświadomić, jakim niebezpieczeństwem jest oddalanie się od rodziców bez ich wiedzy. Następnie dzieci przyłączyły się do szkolnych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, podczas, którego na znak solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem wszyscy założyli ubrania w kolorze niebieskim.

            8 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia sensoryczne prowadzone w ramach innowacji pedagogicznej ,,W sensorycznym świecie”, podczas, których przedszkolaki doskonaliły swoją sprawność fizyczną, zwinność i logiczne myślenie pokonując tor przeszkód nazwany pajęczą siecią. W kolejnym dniu dzieci uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa, gdzie miały okazję zobaczyć liczne zwierzęta hodowlane oraz podziwiać piękno wiosennej przyrody. 17 kwietnia br. Łucja Bogusz i Oliwia Stosio reprezentowały oddział przedszkolny w V Gminnym Konkursie Recytatorskim ,,Dziecięce inspiracje - Rodzina w poezji”. Miło nam poinformować, że w kategorii oddziałów przedszkolnym 5,6- latków Oliwia zajęła III miejsce.

            W kwietniu podczas zajęć zorganizowanych dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt hodowlanych i produktów otrzymywanych dzięki ich hodowli. Przypomniały sobie jak należy dbać o planetę Ziemię i utrwaliły zasady segregacji śmieci, a także sposoby na oszczędzanie wody i prądu. Podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki przyłączyły się do akcji sprzątania świata i wspólnie z opiekunami porządkowały teren wokół szkoły. Natomiast w ostatnim tygodniu kwietnia dzieci poznały znaczenie majowych świąt państwowych i utrwaliły symbole narodowe. Wiosenna pogoda umożliwiła liczne spacery, podczas, których dzieci poznawały najbliższą miejscowość.

          • Kształcenie postaw obronnych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa

            Kształcenie postaw obronnych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa ma służyć przygotowaniu uczniów do podejmowania działań w stanach nadzwyczajnych i ma charakter interdyscyplinarny, nastawiony na adekwatne działanie oraz sprawne radzenie sobie poszczególnych jednostek w sytuacjach określonych zagrożeń. Ósmoklasiści  naszej szkoły poznali podstawowe części składowe broni strzeleckiej oraz zasady bezpiecznego i efektywnego posługiwania się nią. Dowiedzieli się, jak prawidłowo zgrywać przyrządy celownicze, regulować oddech w czasie składania się do strzału oraz ściągać język spustowy. Uczniowie poznali zasadę BLOS (broń/ lufa/otoczenie/spust), a także działanie i sposób zakładania maski przeciwgazowej, indywidualnego urządzenia służące do ochrony dróg oddechowych, oczu i skóry twarzy przed działaniem bojowych środków trujących, pyłów radioaktywnych, a także bakterii i wirusów chorobotwórczych.

          • Dzień Ziemi

            22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy 24 kwietnia, w tym dniu uczniowie obejrzeli krótką inscenizacje przygotowaną przez uczniów klasy II i VII.

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

            Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

            Termin Akcji: od 24 kwietnia 2024 r. do 10 czerwca 2024 r.

            Miejsce Akcji: Konter przy parkingu PSP w Zastawiu 

            Szkolny koordynator akcji: Justyna Szczęśniak

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

            NIE ZBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK. 

          • V GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „Dziecięce interpretacje – Rodzina w poezji”

            Dnia 17 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski „Dziecięce interpretacje – Rodzina w poezji”. W konkursie wzięło udział 24 dzieci, które reprezentowały szkoły z terenu Gminy Stanin. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przedstawili swoje umiejętności recytatorskie, a publiczność każdy występ nagradzała gromkimi brawami. Zmaganiom z trudną sztuką recytacji przyglądała się Komisja Konkursowa, która oceniała m.in.: dobór repertuaru, poprawność dykcyjną, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.  Wybór laureatów nie był łatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

            Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

            Kategoria oddział przedszkolny 5,6 latków:

            1 miejsce – Lena Jalowska – Zespół Szkół w Staninie;

            2 miejsce – Maja Pietrzak – Zespół Szkół w Staninie;

            3 miejsce –  Oliwia Stosio – Publiczna Szkoła Podstawowa w Zastawiu.         

            Kategoria klas I – III:

            1 miejsce – Anna Kazana – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sarnowie;

            2 miejsce – Hanna Walo - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeleńcu;

            3 miejsce – Nikola Kopeć – Publiczna Szkoła Podstawowa w Zastawiu.

            Kategoria klas IV – VIII:

            1 miejsce –Emilia Świętochowska – Zespół Szkół w Staninie; 

            2 miejsce – Zofia Szczygielska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeleńcu;

            3 miejsce – Martyna Wardak – Publiczna Szkołą Podstawowa w Zastawiu. 

            Specjalne wyróżnienie dostał Jan Żmuda z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeleńcu.

            Każdy uczestnik dostał pamiątkowy dyplom, a laureaci konkursu otrzymali puchary oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Stanin. Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.

             

          • Projekt „Edukacja pozaformalna w szkołach podstawowych w Gminie Stanin"

            Od stycznia bieżącego roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu realizowany jest projekt „Edukacja pozaformalna w szkołach podstawowych w Gminie Stanin” realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027. Celem głównym projektu jest nabycie w okresie od 01.01.2023 do 30.06.2024 nowych umiejętności, uzdolnień, zainteresowań poza edukacją formalną z zakresu wielojęzyczności, kompetencji matematycznych/cyfrowych, świadomości i ekspresji kulturalnej, myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów.

             

            W naszej szkole realizowane są indywidualne zajęcia z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz gry w szachy. 

          • Wycieczka do Lublina klas I -III

            12 kwietnia 2024 roku uczniowie z klas I - III wraz z opiekunami: Justyną Szczęśniak oraz Katarzyną Trochym wybrali się na wycieczkę do Lublina.

            Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądała wieś około 100 lat temu. Podczas zwiedzania skansenu dzieci oglądały jak dawniej wyglądała apteka, restauracja, salon fryzjerski, gabinet stomatologiczny, kuźnia, młyn. Przewodniczka przypomniała dzieciom ginące zawody: kowala, młynarza oraz garncarza.

            Kolejną zaplanowaną atrakcją było Muzeum Narodowe, poznanie historii tego miejsca oraz zapoznanie się ze zbiorami archiwalnymi będącymi atrakcją dla zwiedzających. Pan przewodnik przedstawił nam historię związaną z sądem diabelskim, mieliśmy okazję zobaczyć „czarcią łapę” odbitą na stole sędziowskim Trybunału Koronnego. Mogliśmy oglądać wystawę malarstwa polskiego oraz obcego, podziwialiśmy obrazy Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Pabla Picassa.

            Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy było Muzeum Cebularza, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach robienia oraz wypiekania cebularzy.

            W programie wycieczki nie zabrakło również wizyty w restauracji Mc Donald’s, gdzie uczniowie zajechali na posiłek.

            Z wycieczki wszyscy wracali zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń.

            To był udany dzień…

          • Wycieczka do gospodarstwa

            W dniu 9 kwietnia br. realizując blok tematyczny ,,Wiosna na wsi” oraz korzystając z pięknej wiosennej pogody grupa dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyła w pieszej wycieczce do gospodarstwa. W trakcie spaceru przedszkolaki obserwowały piękno budzącej się przyrody oraz prace rolników wykonywane w polu. Podczas pobytu na gospodarstwie dzieci mogły zobaczyć liczne zwierzęta tj. kury, kaczki, gęsi, perliczki oraz ryby, króliki, daniele i konia. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat ,,domów'' zwierząt hodowlanych oraz pożywania, którym się żywią.  Dzięki gościnności gospodarzy dzieci mogły dotykać oraz karmić zwierzęta.

            Dzień spędzony na gospodarstwie dostarczył wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych przeżyć oraz przyczynił się do utrwalenia wiedzy na temat zwierząt hodowlanych.

            Składamy serdeczne podziękowania gospodarzom za ich gościnność i umożliwienie przedszkolakom obcowania ze zwierzętami.

          • "Przedstawienie teatralne pt. Łakocie dla Jasia i Małgosi"

            Dzięki aktorom ze Studio Teatralne Krak-Art dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-IV miały okazję poznać na nowo adaptację znanej baśni braci Grimm.

            Rodzeństwo – Jaś i Małgosia – gubi się w gęstym lesie. Błądząc natrafiają na niezwykłą chatkę, która od podłogi aż po dach jest zbudowana ze wspaniałych słodkości .

            Spektakl był wspaniałym i kolorowym widowiskiem teatralnym, które niosło przesłanie: jedzenie słodyczy w nadmiarze szkodzi i jest zgubne dla zdrowia. Interaktywny charakter przedstawienia pozwolił na utrwalenie zasady zdrowego odżywiania, a także zwrócił uwagę na dobre nawyki w codziennej diecie.

            Dziękujemy za przedstawienie niesamowitej historii!