• Elektroniczna rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024

            Szanowni Państwo,

            informujemy, że od 1 marca 2023 r. rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024 i będzie prowadzona elektronicznie.

            Aby zapisać dziecko do oddziału przedszkolnego należy wejść na stronę:

            https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/gminastanin

            i dokonać zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu.

            Wydrukowany, podpisany wniosek wraz z oświadczeniami dostarczyć do sekretariatu Publicznej Szkoły Podstawowej w Zasatwiu.

            Dzieci już uczęszczające do oddziałów przedszkolnych nie biorą udziału w rekrutacji - są wprowadzone do systemu automatycznie na podstawie złożonych deklaracji o kontynuowaniu nauki w oddziale przedszkolnym na rok 2023/2024.

            Uwaga! O przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego nie decyduje kolejność zgłoszeń. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na podstawie kryteriów ustawowych oraz kryteriów miejscowych.

            Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zastawiu informuje, że zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dzieci urodzone w 2017 roku są objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Od 1 września 2023 r. dzieci te powinny uczęszczać do oddziału przedszkolnego 6-latków. 

            Dzieci urodzone w 2018, 2019 i 2020 roku mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym 3-4-5 latków.

            Lista dzieci zakwalifikowanych opublikowana zastanie 22 marca 2023 r.

            Od 23 marca 2023 r. do 30 marca 2023 r. należy złożyć w sekretariacie szkoły potwierdzenie rodzica/prawnego opiekuna  kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.
            Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie opublikowana
            31 marca 2023 r. 

            Od 3 kwietnia do 24 kwietnia 2023 r. zostanie przeprowadzone postępowanie uzupełniające. Rodzice w tym przypadku mogą składać wnioski do 12 kwietnia 2023 r.

            Dokumenty do pobrania: 

          • Kronika przedszkolaka- Luty

            Luty przeniósł wszystkie dzieci w świat baśni, bajek i bajeczek, gdzie przedszkolaki poznały i utrwaliły przygody i bohaterów różnych znanych książek i filmów. Realizowany blok tematyczny miał na celu rozbudzenie wyobraźni i twórczej kreatywności dzieci oraz zachęcenie do czytelnictwa i obcowania z literaturą. W kolejnym tygodniu lutego w przedszkolu zagościła muzyka i zajęcia umuzykalniające, podczas, których dzieci poznały i utrwaliły nazwy oraz dźwięki różnych instrumentów muzycznych. Podczas realizacji bloku tematycznego poświęconego zagadnieniom ze świata muzyki przedszkolaki podejmowały liczne próby gry na instrumentach dostępnych w oddziałach przedszkolnych, a także poszukiwały odgłosów muzyki w otaczającym ich świecie tj. śpiewie ptaków, szumie wiatru, ruchu ulicznym itp. Następnie dzieci poznały zagadnienia dotyczące kosmosu, Układu Słonecznego oraz ufoludków mieszkających w ich wyobraźni.

            13 lutego przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas, których wspólnie z opiekunami przygotowały pizzę na obchody Międzynarodowego Dnia Pizzy. A 14 lutego dzieci wzięły udział w zabawach walentynkowych, robiły zdjęcia w walentynkowej foto-budce oraz uczestniczyły w słodkim poczęstunku przygotowanym na tę okazję. Natomiast 16 lutego przedszkolaki poznały tradycję Tłustego czwartku i wzięły udział w zawodach jedzenia pączków.

            Miniony miesiąc był kolejną okazją do wspólnych zabaw i aktywności edukacyjnych.

          • Lapbook- sposób na lekturę!

            W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy IV realizowali w ramach lekcji języka polskiego  projekt lekturowy: Lapbook- Opowieści z Narnii. 

            Celem było m.in. kształtowanie twórczego rozwoju uczniów, rozwijanie umiejętności czytania, pisania, myślenia logicznego, koncentracji, wyszukiwania informacji potrzebnych do stworzenia książki, współpraca w grupie, zaprezentowanie swojej pracy oraz dokonanie samooceny. 

            Lapbook czyli teczka/ książka tematyczna to zbiór informacji na temat omówionej lektury "Opowiesci z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa". 

            W czasie realizacji zadania uczniowie wykazali się kreatywnością, prace zawierały przeróżne kieszonki, harmonijki, koperty, ilustracje, opisy, mapkę, plan wydarzeń, skrytki, quizy. Każdy pracował z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością, a efekty ich pracy można podziwiać w galerii.

          • Spotkanie z dietetykim

            Aby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zdrowia i zapobiegania chorobom dietozależnym warto porozmawiać z kimś kto przekaże ją w sposób profesjonalny, ciekawy, prosty i zapadający w pamięć. Dnia 22 lutego 2023 r. w szkole odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty z dietetykiem. Celem warsztatów było  uświadomienie uczniom  jak ważne jest odpowiednie żywienie, które  korzystnie może wpłynąć na wygląd, samopoczucie, odporność oraz poprawić sprawność intelektualną. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach dla klas I-IV i V-VIII. Organizatorem warsztatów był Pan Wojciech Góral w ramach realizowanego projektu finansowanego przez  Komisję  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej w Gminie Stanin.

          • Prelekcja z pielęgniarką położną w ramach zajęć wychowanie do życia w rodzinie.

            Dnia 21 lutego 2023 r.  odbyło się spotkanie uczniów klas IV – VIII  z pielęgniarką położną panią mgr położnictwa Beatą Konieczuk. Prelekcja miała na celu pokazanie młodemu człowiekowi jak zmienia się jego ciało w okresie dojrzewania, propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w czasie dojrzewania i nie tylko w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przygotowała i przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i higienę w okresie okresu dojrzewania za pomocą prezentacji multimedialnej oraz doświadczeń. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim higieny osobistej na co dzień, wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych, dbałość o prawidłowy sen, przebywanie na świeżym powietrzu, itp. W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się, jak w prawidłowy sposób należy dbać o higienę osobistą, jakich środków używać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch, zdrowe odżywianie i prawidłowy sen. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pogadanki i zadawali pytania, chętnie i aktywnie brali udział w doświadczeniach przeprowadzanych pod okiem Pani Pielęgniarki. Uczestnicy spotkania zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Spotkanie zorganizowała p. Marta Wiąckowska w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie. Na koniec spotkania Pani Dyrektor podziękowała p. Beacie za przybycie i przekazanie młodzieży tak cennych informacji dotyczących ich zdrowia.

          • Gminny Konkurs Recytatorski "Dziecięce interpretacje – wiersz z ekologią w tle."

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Zastawiu serdecznie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziałuw Gminnym Konkursie Recytatorskimpt.: „Dziecięce interpretacje – wiersz z ekologią w tle”pod honorowym patronatem Wójta Gminy Stanin, który odbędzie się 15 marca 2023 r. o godzinie 12.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu.

            Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci przedszkolne oraz chętnych uczniów w trzech kategoriach wiekowych:

            I kategoria – dzieci z oddziałów przedszkolnych (grupy 5, 6 – latki);

            II kategoria uczniowie klas I III;

            III kategoria uczniowie klas IV - VIII.

            Zgłoszenia uczniów przyjmujemy do dnia 28 lutego 2023 r. drogą telefoniczną lub elektroniczną. (tel. 25 300 12 19, e- mail szkola.zastawie@stanin.pl).

            S e r d e c z n i e   z a p r a s z a m y !​​​​​​​

          • Rekrutacja do przedszkoli i klas I na rok 2023/2024

            Rusza nabór dzieci do szkół podstawowych oraz przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, których organem prowadzącym jest Gmina Stanin. Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się 1 marca 2023 roku i  będzie prowadzona elektronicznie.

            REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH 2023/2024.

            Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

            Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest z wykorzystaniem systemu informatycznego w terminach określonych w harmonogramie (Zarządzenie Nr 1/2023 Wójta Gminy Stanin z dnia 10 stycznia 2023 roku):

          • Alkogogle i narkogogle – niecodzienne zajęcia z zakresu profilaktyki

            W dniu 15 lutego b.r. w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Młodzież zapoznała się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Zadaniem uczniów było przejście wzdłuż linii, rzut piłką do pojemnika z niewielkiej odległości oraz podpisanie się na kartce. Założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach i narkogoglach w dorosłym życiu pozwoli im dokonywać właściwych wyborów. Zajęcia przeprowadzili Pan Piotr Michalak i Pan Wojciech Góral.

          • Pokazy grupy Zaelektryzowani pt.: "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne"

            13 lutego 2023 r. naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły.Prowadzący zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, pozyskiwanie wodoru z wody, wybuchowe spalanie wodoru.Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca. Ważne by, zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy próbie wykonywania doświadczeń – można je wykonywać jedynie pod nadzorem osób dorosłych!

          • Międzynarodowy Dzień Pizzy

            9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy była to, więc doskonała okazja do przeprowadzenia w oddziałach przedszkolnych kolejnych zajęć kulinarnych w ramach innowacji pedagogicznej ,,Witaminy jemy, więc zdrowo żyjemy, dużo się ruszamy i sprawność fizyczną mamy”. Tradycyjnie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w nazywaniu i przeliczaniu składników niezbędnych do przygotowania tego smakołyku. Następnie dzieci samodzielnie smarowały spody pizzy sosem pomidorowym i nakładały ulubione składniki. Na pizzy nie mogło zabraknąć kukurydzy, groszku, czerwonej papryki i ananasa oraz szynki, kurczaka i dużej ilości sera.

          • Zbiórka słodyczy dla Domu Dziecka

            Przed świętami zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ogłosił wśród uczniów naszej szkoły zbiórkę słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Łukowie. Wspólnie udało nam się zebrać dwa pudła ze słodyczami, które zostały dostarczone podopiecznym Domu Dziecka przez p. Katarzynę Trochym.

            Pozdrawiamy wychowanków i życzymy radości, spokoju i pomyślności w Nowym Roku.

          • Dzień Babci i Dziadka

            ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

            Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego już tradycyjnie, po przerwie spowodowanej pandemią, nie mogło zabraknąć tych dostojnych gości na uroczystości przygotowanej specjalnie dla Nich. Obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się w naszej szkole w środę - 8 lutego 2023 r. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na wstępie Pani Dyrektor Agnieszka Sawczuk przywitała wszystkich gości i złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Następnie goście zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Atrakcją spotkania była fotobudka, w której można było zrobić wspólne zdjęcie wnuka z dziadkami. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy. 

          • Choinka szkolna 2023

            W dniu 4 lutego 2023 r. uczniowie naszej szkoły bawili się na choince szkolnej. Pani dyrektor Agnieszka Sawczuk powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystą zabawę i otworzyła naszą karnawałową imprezę. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej naszym uczniom towarzyszyły najnowsze przeboje, które zachęcały do wspólnej zabawy. DJ Oles zadbał, aby bawili się wszyscy – przedszkolaki czyli najmłodsi i starsi uczniowie. Humory dopisywały wszystkim. Bawiliśmy się wspaniale, a czas minął szybko i przyjemnie. Oprócz tańca uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych przez rodziców poczęstunkach klasowych.

          • Kronika przedszkolaka - Styczeń 2023

            Pierwszy miesiąc nowego roku kalendarzowego był dla przedszkolaków doskonałą okazją do zdobycia i poszerzenia swojej wiedzy na temat przemijającego czasu, zabawy sylwestrowej, świętowania urodzin i zwyczaju składania życzeń. Dzieci poznały różne rodzaje zegarów i ich zastosowanie, układały rytmy pokazujące następstwo dnia i nocy, znajdowały różnice pomiędzy wyglądem dziecka i osoby dorosłej.

            Styczeń to okres zimowy należy, więc pamiętać o dokarmianiu ptaków oraz innych zwierząt leśnych. Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z opiekunami przygotowały rolki z ziarnami, które zawiesiły na drzewie, a także regularnie dosypywały ziarenek do karmnika. Podczas zajęć tematycznych przedszkolaki utrwaliły nazwy ptaków oraz rodzaje pożywienie, dla poszczególnych zwierząt.

            13 stycznia dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas, których z pomocą opiekunów przygotowały gofry z owocami i serkiem mascarpone. Tradycyjnie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przeliczaniu i dosypywaniu składników oraz degustowaniu przygotowanych smakołyków.

            W dniach od 16 do 20 stycznia chętnie dzieci uczestniczyły w zajęciach opiekuńczych zorganizowanych podczas ferii zimowych. Przedszkolaki aktywnie spędziły czas na wspólnych zabawach ruchowych, tematycznych i dowolnych oraz różnych aktywnościach plastyczno-technicznych.