Wycieczka do Jaty
Poniedziałek (7 czerwca 2021 r.) był dla pierwszaków z naszej szkoły dniem pełnym wrażeń. W tym dniu dzieci razem ze swoją wychowawczynią- Katarzyną Trochym wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Jata.
Grupę pierwszaków po rezerwacie oprowadził Pan leśniczy, który pokazał im poszczególne gatunki drzew. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość obserwować świat roślin i zwierząt. Dzieci poznawały przyrodę za pomocą zmysłów- patrząc, słuchając i dotykając. Uczniowie klasy pierwszej słuchali odgłosów lasu, obserwowali mrowiska, porównywali szyszki z różnych gatunków drzew i poznali historię rezerwatu. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej leśnej przyrody.
Przeprowadzone zajęcia uświadomiły dzieciom, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz brać za nią odpowiedzialność. Wyprawa do rezerwatu zakończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy piekli kiełbaski.
4
Dzień Dziecka 2021
1 czerwca to szczególna data dla wszystkich dzieci. W tym wyjątkowym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego 3,4,5- latków uczestniczyły we wspólnych zabawach zorganizowanych przez opiekunów grupy. Podczas zabaw przedszkolaki przeciągały linę, układały wierzę z klocków za pomocą ,,pająka”, zjadały słodkie batoniki zawieszone na tasiemce, brały udział w wyścigu w workach oraz zabawach z chustą animacyjną, a także zabawach na placu zabaw. Najfajniejszą atrakcją była zabawa z bańkami mydlanymi, malowanie farbami na foli oraz piknik.
Przeprowadzone zabawy miały na celu umilić dzieciom czas spędzony w przedszkolu a także kształtować umiejętność współpracy w zespole, integrować uczniów poprzez zabawę, tworzyć atmosferę życzliwości, współpracy i współdziałania.
Wszystkim Dzieciom życzymy uśmiechu każdego dnia, szczęścia i miłości.
25
Kronika przedszkolaka- Maj
W maju przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat miejscowości i regionu, w którym mieszkają. Dzieci poznały miejsca charakterystyczne w ich otoczeniu: sklepy, bloki, kościół, pocztę i Urząd Gminy. Podczas pogadanki dzieci poznały zalety życia w małych miejscowościach i w dużych miastach oraz zawody osób, które tam mieszkają. W kolejnym tygodniu maja przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce na łąkę połączonej z zabawami badawczymi. Podczas zajęć w plenerze dzieci oglądały i wąchały kwiaty, słuchały odgłosów zwierząt, obserwowały ptaki, a także poznały sposoby wykorzystania łąki przez rolników. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny, poznały kolory tęczy a podczas zajęć badawczych zaobserwowały powstawanie tęczy. W maju dzieci przygotowywały się do występu ucząc się wierszy i piosenek dla Mamy i Taty. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci opowiadały o swoich rodzicach, opisywały rolę rodziców w ich życiu oraz ulubione zabawy z rodzicami i własnoręcznie przygotowywały prezenty dla mamy i taty. W drugiej połowie maja został zrealizowany kolejny moduł z projektu ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, który nosił tytuł ,,Mały Miś i supertajny projekt”. Dzieci poszukiwały w swoim otoczeniu super-bohaterów ucząc się przy tym postawy wdzięczności i otwartości na ludzi o dobrym sercu. Podczas realizacji tego modułu dzieci obchodziły Dzień Niezapominajki, który ma na celu ocalenie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Przedszkolaki wykonały kartki z motywem niezapominajki i wręczyły je swoim super-bohaterom. 14 maja dzieci wspólnie z opiekunami piekły chleb oraz przygotowywały kanapki. Wszyscy chętnie podejmowali poszczególne zadania: mieszali drożdże, dolewali wodę, dosypywali mąkę oraz różne nasiona. Kiedy chleb był już gotowy dzieci samodzielnie smarowały kromki masłem i dekorowały swoimi ulubionymi przysmakami: wędliną, ogórkami, pomidorami, papryką sałatą, rzodkiewką, żółtym serem i szczypiorkiem.
Ciepłe, słoneczne dni spędzone w przedszkolu sprzyjały licznym zabawom na świeżym powietrzu i placu zabaw.
W maju swoje urodziny wśród koleżanek i kolegów z przedszkola świętowali Grześ i Franek.
8
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” podsumowanie realizacji modułu II
Hurra moduł drugi zakończony!
Do realizacji drugiego modułu klasa III wraz z wychowawczynią Justyną Szczęśniak wybrali lekturę "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" Czesława Centkiewicza. Dzieci uzupełniły dalsze strony lekturnika: wypełniły metryczkę, wyodrębniły postaci, narysowały głównego bohatera - Anaruka, Uczniowie wspólnie ustalili najciekawszą przygodę i opisali ją, następnie każde dziecko zilustrowało swoją ulubioną przygodę i opowiedziało o niej. Dzieciom bardzo podobała się książka i chętnie uczestniczyły w zajęciach.
Następnie wysłuchaliśmy opowiadania " Mała chmurka w krainie śniegu" i odpowiedzieliśmy sobie na kilka ważnych pytań dotyczących środowiska oraz jego ochrony. Uczniowie zrobili zimowy krajobraz używając płatków kosmetycznych i patyczków do uszu. Prace wyszły pięknie i długo cieszyły oko na szkolnej gazetce.
Uczniowie obejrzeli filmy: Efekt cieplarniany oraz Potężne lodowce pękające przed kamerą. Filmy te wywarły na dzieciach duże wrażenie. Każde z dzieci wykonało według własnego pomysłu "Eko Bałwanka" używając różnorodnych odpadów segregowanych takich jak: plastikowe butelki po wodzie lub jogurcie, papier z niszczarki, korki plastikowe.
W ostatnim zadaniu wyturlaliśmy bałwana oraz zorganizowaliśmy pokaz eko mody "Zimowe Eko kreacje". Dzieci stanęły na wysokości zadania, a ich stroje wykonane z odpadów były bardzo pomysłowe. Przy organizowaniu pokazu było dużo śmiechu i fajnej zabawy.
Już zabieramy się za realizację zadań III i ostatniego modułu.
13
Kocham i wspieram – rodzicielskie SOS w czasie pandemii
Serdecznie zapraszam Rodziców do udziału w wydarzeniu on-line „Kocham i wspieram – rodzicielskie SOS w czasie pandemii” w dniu 31 maja 2021 r.w godz. 16.30-17.30. Podczas konferencji chcemy przybliżyć rodzicom zagadnienia dotyczące przyjaznej komunikacji, aktywnego słuchania i uważności w kontakcie z dziećmi.
Program konferencji:
16.30 – 16.40 – powitanie uczestników – p. Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty
16:30 – 16:50 – „Komunikacja w rodzinie – sposoby skutecznego porozumiewania się z dziećmi” – p. Joanna Kupczyńska-Juszczak – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Zamościu;
16:50 – 17:10 – „Jak wspierać dzieci w czasie pandemii?” – prof. dr hab. Zbigniew Gaś – profesor psychologii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Link do konferencji:
Z poważaniem
Teresa Misiuk
Lubelski Kurator Oświaty
RODZINA – TU SIĘ ŻYCIE ZACZYNA, A MIŁOŚĆ NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY
26 maja – Święto Matki – to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka jest synonimem miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to, co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, utrwalano na płótnie. I tę spracowaną, zmęczoną, i tę uśmiechniętą, radosną, dumną ze swego macierzyństwa, i tę, która radość życia oddała swoim dzieciom. I wreszcie tę dzisiejszą, objuczoną zakupami i wciąż zagonioną.
Uczniowie naszej szkoły uczcili to święto piosenkami i wierszami. Przygotowali wraz z wychowawcami występy dla swoich rodziców. Wszyscy dołączamy się do życzeń.
Droga mamo i tato:
niech pogoda w Życiu Waszym stale świeci.
W niepogodę sił Wam doda
Czysta miłość Waszych dzieci.
Jak najdłużej bądźcie nam wzorem,
Przewodnikami w drodze świata,
Byśmy mogli iść Waszym torem
Od dzieciństwa w późne lata.
Wsparcie uczniów w powrocie do szkół – materiały edukacyjne
Aby wesprzeć uczniów, nauczycieli i rodziców w powrocie do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach, Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wykaz pomocnych materiałów edukacyjnych. Będę one wsparciem w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie kształcenia na odległość oraz trudną sytuacją pandemiczną. Wśród materiałów dostępnych na stronach internetowych MEiN, ORE i kuratoriów oświaty znalazły się m.in. publikacje i poradniki. Wykaz, zawierający m.in. publikacje i poradniki, dostępne są na stronie internetowej MEiN.
Zachęcamy do korzystania z materiałów.
Akcja charytatywna ,,Kup Pan szczotkę!”
Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji charytatywnej organizowanej w naszej szkole pod hasłem „Kup Pan szczotkę" oraz ,,Podaj mydło!". Zbieramy szczoteczki, pasty do zębów i mydło wyłącznie w kostce dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli. Zebrane artykuły zostaną przekazane Fundacji Redemptoris Missio z Poznania.
Akcja trwa od 18 maja do 18 czerwca 2021 r. Artykuły higieniczne prosimy wkładać do oznaczonych kartonów znajdujących się na korytarzu szkolnym.
Wszystkim, którzy zdecydują się zaangażować i wspomóc naszą akcję - serdecznie dziękujemy.
Koordynatorzy akcji:
Justyna Szczęśniak
Mariola Gryczka
Urszula Rosa
„Tydzień ulgi”
Szkoła Podstawowa w Zastawiu przystąpiła do projektu "Tydzień ulgi" organizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, ze między 17 a 23 maja uczniowie tej szkoły nie muszą obawiać się odpytywania i kartkówek. Co więcej - nie będą mieć również zadawanych prac domowych. Poprzez udział w tej akcji chcemy zminimalizować stres związany z powrotem do szkoły po prawie siedmiomiesięcznej nauce zdalnej. Ten czas będzie przeznaczony na odbudowanie relacji, rozmowy, zajęcia integracyjne i zajęcia w terenie. Nie będzie więc kartkówek, zadań domowych i odpytywania. Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek.
Wytyczne dotyczące nauki hybrydowej w klasach IV – VIII
Wytyczne dotyczące nauki hybrydowej w klasach IV – VIII
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie klas IV – VIII.
1. Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 29.04.2021 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. od 17.05.2021 (poniedziałek) w naszej szkole dla klas IV – VIII rozpocznie się nauczanie hybrydowe.
2. Stołówka szkolna pracuje normalnie. Uczniowie, którzy nie zostali wypisani przez rodziców z obiadów a dożywiali się przed pandemią są na liście dożywiających. Informacja o płatności zostanie wysłana do tych osób w wiadomości na librusie na konta uczniów.
3. Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej:
- Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
- Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach
i placówkach.
Wytyczne_dotyczace_nauki_hybrydowej_w_klasach_IV_____VIII.pdf
Uczniowie realizują lekcje zgodnie z obowiązującym planem.
Uczniowie przychodzący do szkoły muszą być zdrowi bez objawów chorobowych.
Na terenie szkoły w strefach wspólnych obowiązuje przebywanie w maseczkach.
Z poważaniem,
Agnieszka Sawczuk
AKCJA CHARYTATYWNA DLA DOMU DZIECKA W ŁUKOWIE
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy szkoły i wszyscy ludzie dobrej woli!
Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę słodyczy i artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Łukowie. Zbiórka zostanie przeprowadzona w dniach od 4 maja do 1 czerwca 2021 r. Zebrane dary zostaną przekazane do Domu Dziecka w Łukowie przy ul. Broniewskiego 20/26. Artykuły można składać przy głównym wejściu do oznaczonych kartonów.
Wszystkim, którzy zaangażują się w akcję z góry serdecznie dziękujemy w imieniu Dzieci.
Podsumowanie akcji ekologicznej pt. „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
W dniach od 01.02.2021 r. do 19.02.2021 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej pt. „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, zorganizowanej przez spółkę Green Office Ecologic. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. Dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli zebraliśmy - 1456 kg zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, a szkoła otrzymała bon w wysokości 218 zł do wykorzystania na zakup sprzętu sportowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za udział, wsparcie oraz pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów.
Koordynator zbiórki - Justyna Szczęśniak
Kronika przedszkolaka- Kwiecień
Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy zdalnym nauczaniem, mimo zaistniałej sytuacji większość rodziców wraz ze swoimi dziećmi podjęła wiele działań w celu realizacji podstawy programowej. Od 7 marca prowadzone były również zajęcia on-line dla chętnych dzieci z grupy 5-latków. Podczas tych aktywności dzieci poznały nazwy i wygląd ptaków powracających do Polski na wiosnę, wzbogaciły wiadomości na temat znaczenia ptaków dla środowiska oraz uświadomiły sobie istnienie ochrony gatunkowej. Podczas realizacji bloku tematycznego o ptakach przedszkolaki doskonaliły umiejętności przeliczania i porównywania zbiorów, rozwijały zdolności plastyczne i manualne poprzez wykonywane prac plastycznych, a także doskonaliły zdolności wokalne ucząc się piosenek o ptakach. W kolejnym tygodniu pracy zdalnej realizowaliśmy blok tematyczny ,,Wiosna na wsi”, podczas którego dzieci wzbogaciły wiedzę o środowisku przyrodniczym i zwierzętach hodowlanych. Dzięki działaniom opartym na opowiadaniach, wierszach i teatrzyku dzieci poznały i utrwaliły wygląd oraz nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka a także poznały znaczenie zwierząt hodowlanych dla życia człowieka. Proponowane zajęcia umożliwiły rozwijanie zdolności plastycznych oraz matematycznych poprzez przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów i rozwiązywanie działań.
W kolejny tygodniu kwietnia realizowaliśmy tematykę pod hasłem „Dbamy o przyrodę”. Nasze przedszkolaki solidnie pracowały wzbogacając wiedzę na temat ochrony środowiska, w którym żyjemy. Podczas opracowywanych tematów dzieci poszerzyły swoją wiedzę o zasadach segregacji śmieci, sposobach oszczędzania wody i energii elektrycznej a podczas zajęć badawczych zaobserwowały skutki zanieczyszczenia wód dla zwierząt i roślin. 22 kwietnia przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Ziemi, podczas którego podniosły swoją świadomość ekologiczną.
Ostatni tydzień kwietnia upłynął nam w atmosferze patriotycznej. Dzieci utrwaliły sobie najważniejsze zagadnienia dotyczące naszej ojczyzny. Zapoznały się z najważniejszymi symbolami narodowymi. Ponadto zdobyły wiadomości na temat wybranych miast ze szczególnym poznaniem ważnych miejsc w Warszawie. Dzieci zdobyły wiedzę o państwach sąsiadujących z Polską poprzez zabawy aktywizujące, poznały także symbole Unii Europejskiej.
W kwietniu swoje urodziny wśród koleżanek i kolegów z przedszkola świętował Szymon.
Dziękuję dzieciom i rodzicom za ten pracowity okres. Doceniam, że mimo wielu obowiązków braliście tak liczny i aktywny udział w realizacji proponowanych zajęć na odległość.
Efekty pracy przedszkolaków można zobaczyć na załączonej prezentacji.
Budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem
Władze Gminy pozyskały na inwestycję dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Niespełna 1 mln 300 tys. zł pochodzi ze środków funduszu rozwoju kultury fizycznej, z programu Sportowa Polska.
Do końca roku przy szkole w Zastawiu powstanie budynek, w skład którego będzie wchodziła część socjalno – sanitarna złożona z dwóch zespołów szatniowych dla chłopców i dziewcząt, szatni, natrysków, umywalni i sanitariatów, pokoju trenera i magazynu na sprzęt sportowy oraz sala gimnastyczna wraz z zapleczem do zajęć gimnastyczno – korekcyjnych.
27
7 rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II – papieża Polaka
27 kwietnia obchodziliśmy 7 rocznicę kanonizacji papieża Polaka, św. Jana Pawła II. W związku z obecną sytuacją nie poddaliśmy się i świętujemy w domach. Nasi uczniowie z klas IV – VII zrobili plakaty o życiu św. Jana Pawła II, natomiast młodsi uczniowie wykonali flagę papieską biało-żółtą. Uczennica klasy VI Oliwia Kopeć zaśpiewała ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę” natomiast uczennica klasy VIII – Zuzanna Bogusz przypomniała najważniejsze momenty z życia św. Jana Pawła II. DZIĘKUJEMY UCZNIOM I RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE I WZIĘCIE UDZIAŁU W OBCHODACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH WIEKIEGO POLAKA – PAPIEŻA św. JANA PAWŁA II. Pomysłodawczynią była p. Marta Wiąckowska. Zapraszamy do obejrzenia prac i występów naszych uczniów.
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który co roku przypomina o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Podczas pogadanki i prezentacji multimedialnej przedszkolaki dowiedziały się, że Ziemia to dom ludzi, zwierząt oraz roślin i należy o nią dbać. Dzieci poznały sposoby oszczędzania wody i energii elektrycznej, dowiedziały się jak dbać o czyste powietrze i ograniczyć ilość odpadów. Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie odpadów- zrobienie nowych rzeczy ze starych. Przedszkolaki poznały zasady segregacji śmieci i odpowiednie oznaczenia pojemników a podczas zajęć badawczych zaobserwowały skutki zanieczyszczenia oceanów i rzek dla ptaków, ryb i roślin. Przeprowadzone zajęcia podniosły świadomość ekologiczną dzieci oraz konieczność dbania o Ziemię i czyste środowisko przez cały rok.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Powstańcy 44- pamiętamy!”
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Powstańcy 44- pamiętamy!”. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle n/Notecią. Projekt objęty był honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. W naszej szkole realizowany był w jednej klasie we współpracy przez nauczyciela historii i języka polskiego. Wzięło w nim udział 15 uczniów z klasy VII. Głównym celem proponowanych działań było propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim i losach Powstańców oraz pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród dzieci. W ramach projektu uczniowie wzięli również udział w lekcji on-line przeprowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem lekcji było „63 dni niepodległej Polski”. Była to lekcja faktograficzna, podczas której omawiane były najważniejsze wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. Podczas zajęć uczniowie mogli poznać również poezję powstańczą, codzienność mieszkańców Warszawy w czasie powstania.
9
Archiwum Aktualności