6-latki aktywnie rozpoczęły miesiąc maj od spotkania z panem leśniczym Arkadiuszem Tomasiewiczem z Nadleśnictwa Łuków. Nasz gość opowiedział dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.
Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki rozmawiały o tym, w jaki sposób należy dbać o planetę. Rozmawiały o znaczeniu słów ekologia i ekologiczny. Utrwalały informacje o sposobach segregowania śmieci w domu oraz w sortowni. Poruszały również tematy o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach energii. Przeprowadziły doświadczenia badawcze pokazujące w jaki sposób działa prosty filtr oczyszczający wodę. Ponadto utrwaliły zasady bezpieczeństwa, szczególnie te, które dotyczą używania urządzeń elektrycznych i stworzyły plakaty ilustrujące je.
W kolejnym tygodniu maja przedszkolaki rozmawiały o tym, jakie miejsce zajmują książki w życiu człowieka, do czego służą, jakie informacje można w nich znaleźć. Dzieci kolejny raz odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie utrwaliły zasady korzystania ze zbiorów. Na podstawie opowiadań dzieci poznały historię papieru i książek. Podczas zabaw tematycznych np. w księgarnię, 6- latki utrwaliły wygląd banknotów i monet używanych w Polsce oraz uczyły się posługiwania ich modelami. Dodatkowo dzieci tworzyły polisensoryczną książeczkę obrazującą ich uczucia podczas pobytu w przedszkolu. Ciekawym doświadczeniem dla 6-latków było wykonanie własnego papieru czerpanego zgodnie z instrukcją obrazkową.
Podczas kolejnego tygodnia dzieci rozmawiały o Polsce, jako kraju, w którym mieszkają oraz jako kraju, który należy do Unii Europejskiej. Poznały znaczenie słów: ojczyzna, kraj, stolica, Unia Europejska, wspólnota. Utrwaliły znajomość wyglądu polskich symboli narodowych oraz niektórych symboli Unii Europejskiej. Śpiewały hymn Polski, rozmawiały o tym, w jakich okolicznościach go śpiewamy. Podczas realizacji tej tematyki 6-latki rozwiązywały zagadki i tworzyły rymy do słów związanych z miastami leżącymi nad Wisłą, a ucząc się piosenki o Syrence Warszawskiej utrwalały nazwy stołecznych zabytków. Korzystając z własnych doświadczeń, albumów i fotografii, przedszkolaki rozmawiały o tym, jak wyglądają różne polskie krajobrazy, jakie zwierzęta i rośliny można zobaczyć w Polsce. Dzieci poznały wzór regionalnych strojów: kaszubskiego i łowickiego, ubierały sylwety lalek w papierowe stroje.
18 czerwca przedszkolaki wspólnie z uczniami klas I-III uczestniczyły w wycieczce edukacyjno- przyrodniczej do Rezerwatu Przyrody Jata. Celem wycieczki było oglądanie bogactwa i piękna przyrody oraz zapoznanie ze zwierzętami i roślinnością lasu. Dzieci z ciekawością słuchały wiadomości o rezerwacie. Ponadto poznały wiele ciekawostek przyrodniczych. Po spacerze odbyło się ognisko integracyjne i pieczenie kiełbasek, a następnie zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
Podczas realizacji bloku tematycznego ,,W krainie muzyki” dzieci uczestniczyły w wielu zabawach dźwiękowych, tworzyły instrumenty, poznawały różne rodzaje ekspresji muzycznej. Próbowały nazywać uczucia, które im towarzyszą podczas słuchania i tworzenia muzyki. Uczestniczyły w zabawach badawczych, wykonały eksperyment pokazujący drganie fal dźwiękowych. Rozwijały swoje umiejętności matematyczne, klasyfikując przedmioty i definiując podobieństwa i różnice między nimi. Dopasowywały różne rodzaje utworów do odpowiednich uroczystości. Śpiewały „Sto lat” i poznały jego odpowiednik w języku angielskim. Dzieci próbowały wyrażać treść utworu poprzez ruch i środki plastyczne. Ponadto utrwaliły informacje dotyczące bezpiecznego poziomu głośności dźwięków oraz dowiedziały się, jak dbać o słuch.
Ostatni tydzień maj upłynął dzieciom pod hasłem wzmacniania poczucia przynależności do rodziny poprzez opisywanie osób słowami, ruchem, gestem, a także odgrywania scenek z życia rodzinnego. Dzieci utrwalały znajomość nazw związanych z relacjami w rodzinie: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, krewni itp. Rozwijały kompetencje językowe poprzez analizę i syntezę głosek i sylab w słowach. Usprawniały słuch rozwiązując zagadki słuchowe.
Z okazji Dnia Mamy dzieci wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Portret mojej mamy”. Zadaniem konkursowym dzieci było przygotowanie dowolną techniką portretu mamy. Wszyscy autorzy prac otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mały upominek. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy.
6- latki przez cały miesiąc rozwijały umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie obiektów, kontynuowanie rytmów oraz różnicowanie lewej i prawej strony w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych i rytmicznych, często podejmowanych również z własnej inicjatywy. W czasie zajęć plastycznych wykonywały ciekawe prace dotyczące poszczególnych bloków tematycznych. Ponadto aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych do piosenek, tworzyły do nich akompaniamenty i ilustrowały je ruchem.