Kiedy są problemy i jesteś sam, jest ktoś, kto może wysłuchać, poradzić, pomóc. Nie ma telefonów nieważnych, błahych, wszystkie rozmowy są istotne.
Lista numerów pomocowych - plik pdf
Kiedy są problemy i jesteś sam, jest ktoś, kto może wysłuchać, poradzić, pomóc. Nie ma telefonów nieważnych, błahych, wszystkie rozmowy są istotne.
Lista numerów pomocowych - plik pdf
Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza akcję charytatywną "Dzień Pluszowego Misia", czyli zbiórkę nowych, nieużywanych maskotek dla onkologicznie chorych dzieci z Fundacji GDY LICZY SIĘ CZAS. Pluszaki można przynieść do 10 listopada. Paczka z misiami zostanie wysłana do Fundacji, a następnie pluszaki trafią do chorych dzieci.
W imieniu DZIECI z serca DZIĘKUJEMY!
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach szkoły miały za zadanie upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Nasi uczniowie podjęli się wykonania działań, które zasugerowało Ministerstwo. Zebraliśmy znicze, a następnie odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i poznawaliśmy związaną z nimi historię.
1 listopada- uroczystość Wszystkich Świętych oraz 2 listopada- Dzień Zaduszny, to dni, podczas, których w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć naszych bliskich, znajomych, krewnych a także bezimiennych bohaterów, żołnierzy i ludzi zapomnianych.
W naszej szkole uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. Genowefy Gromada wprowadzili wszystkich w czas refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem prezentując część artystyczną przygotowaną z myślą o zmarłych. Montarz słowno- muzyczny zaprezentowany podczas apelu pod hasłem ,,Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych" wspominał słowa z życia Jana Pawła II, mówił o jesiennej zadumie, o przemijaniu, wędrowaniu i niepotrzebnym lęku przed śmiercią. Podczas apelu oddano w modlitwie hołd zmarłym związanym z naszą szkołą.
Wolontariusze pod opieką p. Marty Wiąckowskiej wykonali wieńce oraz ofiarowali znicze na groby Nieznanego Żołnierza, które zostały złożone na cmentarzu w Tuchowiczu i Jedlance. Miliony grobów płonie tej nocy żywym, jasnym światłem, będącym symbolem pamięci, ale i nadziei na spotkanie z tymi, którzy odeszli.
Dnia 28 października 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest boisko szkolne. Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację Dyrektor, gdzie okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę.
W akcji brali udział: dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje. Próbna ewakuacja została przeprowadzona przy udziale st. kapt. Dominika Sadowskiego strażaka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Akcja ewakuacyjna trwała 3 minuty.
Szachy są jedną z najstarszych gier na świecie, która posiada nieograniczone pole do popisu: logiki, twórczej wyobraźni i planowania. Nazywane są „gimnastyką mózgu” i „grą królewską”. 27 października 2021 roku w Gręzówce odbył się turniej szachowy, w którym uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły.
W finale powiatu łukowskiego w szachach drużynowych wzięli udział i zajęli 3 miejsce: Bartłomiej Kamola z klasy V oraz uczniowie z klasy VI - Kamila Gromada, Kacper Celiński i Mateusz Gryczka. Udział w turnieju było doskonałą okazją do sprawdzenia swoich predyspozycji i umiejętności w grze z innymi zawodnikami.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Październik w przedszkolu rozpoczął się od zajęć pokazowych z wykorzystaniem owoców krajowych i egzotycznych. Po krótkiej pogadance i zaprezentowaniu przyniesionych owoców nastąpiła degustacja i odgadywanie smaków poszczególnych smakołyków. 1 października przedszkolaki samodzielnie przygotowały sałatkę owocową. Natomiast 4 października dzieci wyruszyły na wycieczkę do pobliskiego sklepu, w którym zakupiły artykuły potrzebne do przygotowania sałatki jarzynowej. Tego dnia w ramach zajęć kulinarnych ,,Warzywa i owoce dają super moce” przedszkolaki z niewielką pomocą opiekunów przygotowały sałatkę warzywną. Poznając skarby ze spiżarni dzieci utrwaliły artkuły gromadzone przez ludzi oraz zwierzęta jako zapasy na zimę. 7 października przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, na których została wykorzystana nowo poznana metoda grywalizacji, która polega na upodobnieniu nauczania do gry celem zwiększenia motywacji. Dzięki odpowiednio stworzonej fabule o srogiej Zimie, która zagraża małej wiewiórce udało się przekazać przedszkolakom nazwy zapasów gromadzonych przez wiewiórkę oraz rozwijać umiejętność liczenia w zakresie 6. Za każdą prawidłową odpowiedz podczas przeliczania dzieci otrzymywały jeden dar, który z ochotą przekazywały wiewiórce jako jej zapasy na zimę. W październiku przedszkolaki rozwijały słuch fonematyczny poznając głosy i odgłosy lasu a podczas zajęć badawczych grały na kieliszku wypełnionym wodą.
Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznały i utrwaliły nazwy ptaków odlatujących oraz zostających w kraju na zimę, następnie dzieci poznały z czego otrzymuje się chleb a także właściwości fizyczne gliny i piasku oraz przykłady produktów otrzymywanych w tych surowców. W ramach zajęć plastycznych dzieci miały możliwość lepienia z gliny. 18 października podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały sposoby otrzymywania sera i uczestniczyły w degustacji serów próbując nowych, nieznanych czasem jeszcze smaków. Realizując blok tematyczny ,,Co z czego otrzymujemy” przedszkolaki dowiedziały się skąd mamy wełnę, poznały zwierzęta: owcę, barana i wyroby otrzymywane z wełny oraz rozwijały sprawność manualną wypełniając kontur owcy watą. Dzieci poznały również sposób otrzymywania papieru oraz produkty wykonywane z drewna. W trzecim tygodniu października przedszkolaki poznały i utrwaliły elementy pogodny charakterystyczne dla później jesieni oraz stroje dostosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych. Podczas zajęć matematycznych dzieci przeliczały i tworzyły zbiory, uczyły się używania określeń: mały, mniejszy, najmniejszy, duży, większy, największy, taki sam, a także poznały i utrwaliły figurę geometryczną- prostokąt.
15 października w przedszkolu obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk mający na celu podniesienie świadomości dbania o higienę wśród dzieci. Po krótkiej pogadance i rozwiązaniu poszczególnych zagadek i zadań przedszkolaki wykonały pracę plastyczną dotyczącą higieny.
Przedszkolaki chętnie recytują wiersze i śpiewają piosenki, a gdy pogoda sprzyja spędzają dużo czasu podczas zabaw na świeżym powietrzu.
Po raz kolejny nasz oddział przedszkolny przyłączył się do akcji promującej czytelnictwo wśród najmłodszych ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. W I module realizowanego projektu przedszkolaki mają zadanie czytać wspólnie z rodziną Małemu Misiowi ulubioną książkę.
21 października 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły podstawowej.
Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem przedstawili część artystyczną przygotowaną przez wychowawczynię klasy I - Justynę Szczęśniak, w której zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności. Uczniowie pokazali, że znają odpowiedzi na wszystkie zagadki oraz pytania, potrafią pięknie śpiewać piosenki i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie i pasowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Agnieszka Sawczuk dokonała ceremonii pasowania każdego dziecka dotykając wielkim ołówkiem jego ramienia i wypowiadając słowa ,,Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zastawiu”.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, które przypominać im będą o złożonych obietnicach oraz słodkie upominki.
Niespodzianką dla dzieci była część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy III oraz kolorowe zakładki do książek.
Na zakończenie uroczystości życzenia i upominki przekazali rodzice reprezentujący Radę Rodziców.
Wszystkim pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na nowej drodze realizowania obowiązków szkolnych.
Rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
W dniach od 4 do 22 października br. dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym ,,Jesienny ludzik”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie przez dzieci (wspólnie z rodzicami) kompozycji przestrzennej w wykorzystaniem darów jesieni tj. kasztanów, żołędzi, orzechów, liści itp. Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni dziecka.
Prace konkursowe zostały ocenione pod względem: zgodności z tematem, walorów estetycznych, wkładu twórczego, pomysłowości i oryginalności, estetyki wykonania oraz wykorzystania materiałów naturalnych.
W konkursie zostały wyróżnione kompozycje przestrzenne przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego:
Magdalenę Wołoszka, Zofię Pieniak, Zuzannę Guzowską
Dianę Szewczak, Łucję Bogusz, Hannę Stosio.
Z przygotowanych prac konkursowych została stworzona wystawa ,,Jesienny ludzik oczami przedszkolaków”, która została zaprezentowana szerszemu gronu odbiorców i stanowiła dekorację korytarza szkolnego.
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz słodkości. Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do dalszych aktywności.
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w akcji Nauczyciel i Szkoła na Medal - największym plebiscycie edukacyjnym w Polsce, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez "Kurier Lubelski".
https://kurierlubelski.pl/p/kandydat/publiczna-szkola-podstawowa%2C2245121/
Jednocześnie nominacje do tytułu Nauczyciel na Medal otrzymała pracujący w naszej szkole nauczycielka:
Mariola Gryczka - https://kurierlubelski.pl/p/kandydat/mariola-gryczka%2C2275763/
Ważne informacje i terminy
ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA!
W październiku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny na drodze” zorganizowany przez p. Katarzynę Trochym, w którym udział mogły wziąć przedszkolaki oraz uczniowie z klas I - VIII.
Konkurs miał na celu propagowanie i utrwalanie wiedzy z zakresu przepisów i zasad ruchu drogowego, wdrażanie do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po drodze, usprawnianie zdolności manualnych i rozwijanie wyobraźni. Uczniowie w swoich pracach łączyli różnorodne techniki plastyczne. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i włożyły w przygotowanie prac wiele serca i cierpliwości. Jury miało niełatwe zadanie. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie.
Wyniki konkursu „Jestem bezpieczny na drodze”:
Kategoria I (grupy przedszkolne)
Magdalena Wołoszka – I miejsce
Kategoria II (klasy I – III)
Maciej Szewczak – I miejsce
Lena Świętochowska, Gabriel Adamczyk – II miejsce
Oliwia Kopeć – III miejsce
Kategoria III (klasy IV – VIII)
Emilia Chudzyńska – I miejsce
Kacper Celiński – II miejsce
Julia Danelska – III miejsce
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
21 października 2021 r. uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w zajęciach mnemotechniki. W czasie zajęć można było dowiedzieć się o rónych spodobach uczenia się i na tej podstawie opracować własne, najskuteczniejsze.
Ucząc się systematycznie, nie tylko oszczędzamy czas, ale także utrzymujemy mózg w dobrej kondycji. Nasz mózg jest jak magazyn przechowujący niezliczoną ilość informacji. I tu właśnie pomocne są ćwiczenia pamięci, które ułatwiają ich odnalezienie w mózgu. Wiedze na ten temat przekazała naszym uczniom Pani Beata Głodzik - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.
Wzrok i słuch to dwa zmysły, które są najbardziej zaangażowane w procesie zapamiętywania, zatem większość ćwiczeń rozwijających pamięć odwołuje się właśnie do nich. Regularne wykorzystywanie mnemotechnik (ze szczególnym uwzględnieniem wzroku i słuchu) daje dobre rezultaty, a dzieci świetnie się przy tym bawią. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to jedna z najlepszych form edukacji i rozwoju umysłowego dzieci.
Nauczyciele naszej szkoły dołączyli do projektu „Lekcja:Enter” i biorą udział w różnych ścieżkach szkoleniowych przeznaczonych dla: nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych oraz informatyki. Celem przedsięwzięcia jest rozwój kompetencji cyfrowych w polskich szkołach. W ramach tej inicjatywy nauczyciele, dowiedzą się, jak w większym stopniu wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w codziennej pracy z uczniami. To również odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość szkolną spowodowaną koniecznością wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dzięki udziałowi w projekcie, nauczyciele będą mogli w pełni wykorzystywać możliwości które dają liczne platformy multimedialne i aplikacje. Bez wątpienia wpłynie to na uatrakcyjnienie zajęć.
W piątek 8 października klasa V wraz z wychowawcą p. Mariolą Gryczką brała udział w obchodach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wydarzenia organizowane było przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie. Noc Bibliotek to święto bibliotek i czytelników, które w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek.
Uczniowie spotkali się z p. Sebastianem Ignaciukiem, który opowiedział o wyprawie na „Dach Europy’’. Młodzież została zapoznana z nagranym podczas ekspedycji filmem oraz bogatą dokumentacją fotograficzną. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali szczegółowej relacji z niebezpiecznej wyprawy jak również obejrzeli niezastąpiony element wyposażenia każdego alpinisty, którym jest czekan. Młodzież miała również możliwość do zadawania pytań, na które nasz gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Ogólnopolski program „Czyste Powietrze” wystartował w 2018 r. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce przez dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym m.in. wymiany źródeł ciepła i montażu instalacji solarnych. Z rządowego programu skorzystać mogą właściciele oraz współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także właściciele i współwłaściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, które mają wyodrębnioną księgę wieczystą.
Szanowni Państwo,
Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się z prośbą o solidarność, przychylność i współpracę w rozpropagowaniu w jak najszerszym kręgu odbiorców treści „Apelu Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego” przesłanego w załączeniu.
Inicjatywa ta pojawiła się w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 w naszym województwie.
Pliki do pobrania:
Apel_Lubelskiego_Panstwowego_Wojewodzkie.zip
Po raz kolejny dzieci z naszego oddziału przedszkolnego biorą udział w XXI Powiatowym Turnieju Recytatorskim Dla Przedszkolaków ,,Moje małe wierszobranie" zorganizowanym przez Łukowski Ośrodek Kultury. Głownym celem konkursu jest rozwijanie zdolności recytatorskich i autoprezentacji przedszkolaków oraz zainteresowanie dzieci poezją i polską literaturą skierowaną do najmłodszych.
Zgodnie z regulaminem w tym roku w konkursie biorą udział duety. W kategorii wiekowej 5- latków nasze przedszkole reprezentują Franciszek Kopeć i Lena Kopeć z wierszem ,,Stefek Burczymucha" autorstwa Marii Konopnickiej.
Kierujemy serdeczne podziękowania do Rodziców za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, zaangażowanie i poświęcony czas.
Zachęcamy wszystkich Nauczycieli, Rodziców oraz całą społeczność szkolną do obejrzenia występu na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz polubienie nagrania z udziałem Franka i Lenki, którzy biorą również udział w Plebiscycie o Nagrodę Publiczności.
Udostępniamy link z nagraniem
i zachęcamy do wsparcia naszych przedszkolaków.
Swój głos na reprezentantów naszej szkoły można oddać do 25 października 2021 r. do godz. 14.00.
„Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron”.
(Barbara Cage)
Tradycyjnie 14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VI i VIII pod opieką Pani Moniki Rek. Podczas występu recytowano wiersze i odgrywano humorystyczne scenki, przedstawiające pracę nauczyciela. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia, odśpiewali tradycyjne ,,Sto lat" oraz wręczyli swoim wychowawcom, nauczycielom i pracownikom kwiaty i upominki.
Na uroczystości gościł Pan Sebastian Ignaciuk dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Staninie, który w imieniu Pana Krzysztofa Kazany Wójta Gminy Stanin i swoim złożył serdeczne życzenia. Przekazał również w ramach wdzięczności słodki prezent w postaci tortu.
Z rąk Dyrektora ZEAS – nagrodę Wójta Gminy Stanin otrzymała Pani Agnieszka Sawczuk dyrektor szkoły oraz Pani Marioli Gryczka.
Tradycyjnie z okazji tego święta nauczycielom i pracownikom szkoły za wyróżniającą pracę w roku szkolnym 2020/2021 podziękowania złożyła Pani Agnieszka Sawczuk dyrektor szkoły.
Wyróżnieni nauczyciele to: Pani Genowefa Gromada, Pani Alicja Szewczak, Pani Monika Rek, Pani Katarzyna Trochym, Pani Urszula Rosa, Pani Marta Wiąckowska.
Wyróżnieni pracownicy szkoły to: Pani Barbara Kachniarz, Pani Ewa Wardak, Pani Mariola Kulik, Pani Ewa Gryczka, Pani Beata Wołoszka, Pan Kazimierz Gromada.
Życzymy dalszych sukcesów i zadowolenia z wykonywanego zawodu.
Miesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy rozważamy życie Maryi i Pana Jezusa poprzez modlitwę różańcową. W naszej szkole został zorganizowany konkurs pod hasłem ,,Najpiękniejszy różaniec", którego pomysłodawczynią była p. Marta Wiąckowska. Różańce były dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym, gdyż uczniowie wykonali je dowolną techniką, z różnych materiałów. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VII. Zwycięzcą został Kacper Celiński z kl. VI, który otrzymał nagrodę książkową, a uczestnicy dyplomy i małe upominki. Gratulujemy!
Dnia 12 października 2021 r. uczniowie klas IV – VIII pod opieką p. Marty Wiąckowskiej, p. Monik Rek, p. Marioli Gryczka udali się do Kina Łuków na religijny film pt. „Fatima”. Fatima to amerykańsko-portugalski dramat filmowy z 2020 roku w reżyserii Marco Pontecorvo. Tematem filmu są objawienia Matki Bożej z 1917 roku, która ukazała się trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie w portugalskiej miejscowości Fatima. Film dostarczył widzom sporej dawki wzruszeń a seans był niezwykłym przeżyciem.
Powered by aSc EduPage