• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

            24 czerwca 2022 r. nadszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich uczniów. W tym dniu dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie spotkali się, aby uroczyście zakończyć rok szkolny i nagrodzić tych, którzy po kilku miesiącach ciężkiej pracy zasłużyli na wyróżnienie. Podczas podsumowania roku szkolnego uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa i nagrody książkowe. Przyznano także nagrody dla osób ze 100% frekwencją a także dla osób godnie reprezentujących naszą szkołę w zawodach sportowych oraz konkursach gminnych, wojewódzkich oraz na szczeblu ogólnopolskim.

            Pierwsi rok szkolny zakończyli uczniowie klas I-VIII. W tym dniu klasa VIII kończąc naukę w naszej szkole  słowem i piosenką oficjalnie pożegnała Panią Dyrektor, wychowawców, nauczycieli, pracowników oraz koleżanki i kolegów. W drugiej częci uroczystości dzieci z oddziałów przedszkolnych po odebraniu pamiątkowych dyplomów, słodkich upominków, książeczek oraz kolorowanek pożegnały swoich rówieśników oraz panie na czas wakacji.

            Dzień przed uroczystym zakończeniem roku klasa VIII bawiła się na wieczorku zorganizowanym przez wychowawcę oraz rodziców. Uroczystość ropoczeła się tradycyjnym tańcem - polonezem. W dalszej części uroczystości uczniowie słowem oraz upominikem podziękowali dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wszystkie lata spędzone w naszej szkole. Po oficjalnej części uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na parkiet oraz na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie oraz wsparcie finansowe szkoły w roku szkolnym 2021/2022. 

            Wszystkim uczniom życzymy udanych, bezpiecznych wakacji aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny 2022/2023.

             

          • Zakończenie roku przedszkolnego

            W piątek 24 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00 przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym zakończeniu roku przedszkolnego. Wszyscy odświętnie ubrani zaprezentowali krótką część artystyczną, podczas, której tańcem i śpiewem zakończyli rok szkolny 2021/2022. Dzieci z ogromnym wzruszeniem i radością odebrały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki przygotowane przez wychowawców. Rada Rodziców za wsparcie finansowe szkoły ufundowała dla wszystkich przedszkolaków książeczki oraz kolorowanki.

            Dziękujemy przedszkolakom za wspólną naukę, gry i zabawy oraz radośnie spędzony czas. Kierujemy serdeczne podziękowania rodzicom za zaangażowanie na rzecz oddziałów przedszkolnych i szkoły. Wszystkim przedszkolakom życzymy bezpiecznych, słonecznych oraz pełnych wrażeń wakacji.

          • Z życia przedszkolnego 6- latka CZERWIEC

            W dniu 1 czerwca dla dzieci z oddziałów przedszkolnych został zorganizowany Dzień Dziecka. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz zawodach sportowych na boisku szkolnym zorganizowanych przez opiekunów. Mając na uwadze, że w tym dniu dzieci powinny być szczególnie radosne i szczęśliwe panie w poszczególnych grupach przeprowadziły również zabawy ruchowe przy muzyce w salach przedszkolnych. Na dzieci czekał także poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz słodkie upominki przygotowane przez opiekunów oddziałów przedszkolnych.

            Podczas zajęć dydaktycznych w pierwszym tygodniu czerwca 6-latki poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą praw i obowiązków dzieci na całym świecie. Przedszkolaki zastanawiały się również co różni, a co łączy dzieci na całym świecie, dlaczego jedne dzieci są wesołe, a inne smutne. Dzieci rozmawiały o dostępnych sposobach pomocy dzieciom z biednych rejonów świata. Samodzielnie wyszukiwały informacje na temat różnic i podobieństw rówieśników w różnych krajach. Rozmawiały o marzeniach, zastanawiając się nad tym co to są marzenia, czy są potrzebne i czy wszystkie się spełniają. Przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych zajęciach i zabawach oraz zapoznały się z zabawami dzieci z różnych stron świata.

            3 czerwca 6- latki wspólnie z rówieśnikami wystąpiły na uroczystej akademii z okazji Święta Mamy i Taty. Podczas uroczystości przedszkolaki odegrały humorystyczne przedstawienie pt. „Historia mamy i taty”. Następnie dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne do utworu Alicji Szemplińskiej ,,Każda z nas”. Występy przedszkolaków wywołał falę wzruszeń i pozytywnych emocji a wysiłek jaki wszyscy włożyli w przygotowanie tej uroczystości został nagrodzony gromkimi brawami. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek dla rodziców.

            W dniu 6 czerwca br. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w wycieczce do Siedlec, podczas, której oglądały przedstawienie pt. ,,Doktor Nieboli” wystawione na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. Niezwykłą frajdą podczas wyjazdu były labirynty, zjeżdżalnie i baseny z piłeczkami w sali zabaw „Madar”.  W programie wycieczki nie zabrakło również obiadu. Wyjazd do teatru wywołał wiele pozytywnych przeżyć w dzieciach, o czym świadczyły rozmowy oraz uśmiechy wszystkich uczestników.

            Podczas realizacji bloku tematycznego „Wrażenia i uczucia” 6-latki próbowały identyfikować i nazywać uczucia i emocje towarzyszące im podczas różnych aktywności oraz odczytywać emocje swoich kolegów i koleżanek. Dzieci ćwiczyły odporność emocjonalną, sposoby reagowania podczas wygranej i przegranej. Tworzyły własną grę planszową i rozgrywały ją w parach. Słuchając opowiadań i wierszy dzieci rozmawiały o własnych uczuciach i reagowaniu na nie. Utrwalały informacje dotyczące akceptacji wszystkich uczuć oraz radzenia sobie z tymi, które są dla dzieci trudne. Na podstawie opowiadania dzieci utrwaliły treść i znaczenie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Dzieci próbowały wyrażać swoje nastroje za pomocą środków muzycznych i plastycznych. Uczestniczyły w wielu zabawach teatralnych, pantomimicznych i dramowych.

            W kolejnym tygodniu czerwca dzieci zdobywały wiadomości o zwierzętach – poznawały ich nazwy, wygląd, zwyczaje, a także miejsca ich występowania. Dzieci tworzyły zbiory zwierząt zgodnie z podanymi kategoriami, porównywały liczbę zwierząt w zbiorach. Poznały znak odejmowania, ćwiczyły zapisywanie działań z wykorzystaniem tego znaku. Samodzielnie poszukiwały informacji o zwierzętach w różnych źródłach (książki, ilustracje, albumy). Wypowiadały się o zwyczajach zwierząt na podstawie własnych spostrzeżeń. Przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po lesie, a także zasady bezpieczeństwa podczas kontaktu z nieznajomymi zwierzętami. Wspólnie stworzyły kodeks właściwego zachowania się wobec nieznanych zwierząt.

            13 czerwca br. przedszkolaki uczestniczyły w Szkolnym Dniu Dziecka. Podczas tego wyjątkowego dnia na dzieci czekało dużo atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, zabawy z animatorkami, wspólne tańce, wata cukrowa, ciepłe kiełbaski i popcorn.

            W dniu 15 czerwca, przedszkolaki włączyły się w obchody szkolnego „Dnia zdrowia”. Z tej okazji, dzieci, wykonały tematyczne plakaty na szkolną gazetkę i uczestniczyły w pogadance o zdrowym trybie życia. W ramach innowacji pedagogicznej, przeprowadzone zostały zajęcia kulinarne, nawiązujące do prawidłowego stylu odżywiania się. Dzieci samodzielnie wykonały owocowe koktajle, na które składały się bogate w witaminy truskawki i banany. Wszyscy z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy zakończyli dzień pełen wrażeń.

            W czasie realizacji bloku tematycznego „Lato” 6-latki uczestniczyły w wycieczce do pobliskiego lasu, obserwując barwy w przyrodzie, podawały nazwy kwiatów i innych roślin, następnie rozmawiały na temat zaobserwowanych zmian w przyrodzie związanych z nową porą roku. Dzieci rozmawiały o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Ponadto dzieci zapoznały się z różnymi zjawiskami pogodowymi i ich symbolami a następnie tworzyły mapy pogody. Przedszkolaki omawiały zjawiska pogodowe, formułowały hipotezy i sprawdzały je. Tworzyły własną prognozę pogody, przedstawiały ją na forum grupy. Utrwalały zasady bezpiecznego zachowania się podczas burzy. Podczas zajęć plastycznych przedszkolaki eksperymentowały z kolorami, tworząc nowe kolory z kolorów podstawowych.

            W ostatnim tygodniu czerwca dzieci utrwalały zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Poznały znaki informacyjne i ostrzegawcze, które występują na szlakach turystycznych. Poznały najważniejsze pasma górskie w Polsce oraz nazwy miejscowości położonych w górach. Dzieci rozmawiały na temat planowania podróży – zastanawiały się, o czym należy pamiętać, gdy wyrusza się w podróż, tworzyły listę rzeczy, które są niezbędne, np. na wycieczce w górach, na wakacjach nad morzem, na wycieczce w lesie, nad wodą, na łące. Wspólnie omówiły środki transportu, którymi można udać się w podróż. Dzieci rozmawiały o czekającym je rozstaniu z przedszkolem. Określały, co najbardziej lubiły robić w przedszkolu, które zajęcia były najbardziej interesujące, czego się nauczyły. Rozmawiały również o sposobach, w jakich można podtrzymywać kontakty z kolegami i koleżankami z grupy.

            24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego, podczas, której dzieci zaprezentowały przygotowaną wcześniej piosenkę, pt. „Dziś jak ptaki wyfruniemy...” . Nie zabrakło również układu choreograficznego do utworu Alicji Szemplińskiej „Każda z nas”. Po występach, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia oddziału przedszkolnego. Absolwenci otrzymali także podziękowania w postaci książek ufundowane przez Radę Rodziców oraz słodkie upominki.

          • Kronika przedszkolaka- Czerwiec

            Czerwiec tradycyjnie przedszkolaki rozpoczęły od obchodów swojego święta, czyli Dnia Dziecka. W dniu 1 czerwca dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych i zabawach ruchowych opracowanych przez opiekunów oraz poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Na początku czerwca przedszkolaki wystąpiły także na uroczystej akademii z okazji święta rodziców, podczas, której wspólnie z dziećmi z grupy 6-latków wystawiły inscenizację pt. ,,Historia mamy i taty”. Następnie 6 czerwca przedszkolaki wspólnie z 6-latkami uczestniczyły w wycieczce do Siedlec. Podczas wyjazdu dzieci oglądały przedstawienie w Centrum Kultury i Sztuki pt. ,,Doktor Nieboli” oraz uczestniczyły w integracji w sali zabaw. Dla niektórych dzieci była to pierwsza podróż autokarem, a także pierwszy kontakt ze sztuką teatralną. Czerwiec była dla dzieci miesiącem pełnym atrakcji, ponieważ jeszcze 13 czerwca przedszkolaki wzięły udział w szkolnych obchodach Dnia Dziecka, podczas, których uczestniczyły w zabawach z animatorkami oraz korzystały z licznych atrakcji zapewnionych przez organizatorów i sponsorów. Do dyspozycji dzieci był zamek dmuchany ze zjeżdżalnią, nieograniczony dostęp do waty cukrowej i kiełbasek z grilla oraz słodkości ufundowanych przez rodziców. W dniu 15 czerwca przedszkolaki przyłączyły się do szkolnych obchodów Dnia Zdrowia, uczestniczyły w pogadance na temat zdrowego odżywiania i wspólnie przygotowały plakat promujący ten dzień. W ramach zajęć kulinarnych dzieci z pomocą opiekunów przyrządziły w tym dniu koktajl z owoców sezonowych- truskawek. 24 czerwca przedszkolaki uroczyście zakończyły rok przedszkolny. Podczas akademii dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno- recytatorskie dla rodziców i zebranych gości, a następnie odebrały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki przygotowane przez opiekunów.

            Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała licznym zabawom na placu zabaw i piaskownicy oraz spacerom po pobliskiej okolicy. Dzieci odwiedziły również miejscowy sklep, gdzie zakupiły lody i lizaki. Swoje urodziny z koleżankami i kolegami z przedszkola obchodzili Marcel i Łucja.

          • Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEiN i organizacja wypoczynku – lato 2022

            Przed rozpoczęciem ferii Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

            Pobierz poradnik.

            Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

            Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

            Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

            Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

            Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.mein.gov.pl

            Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

            W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

            Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).

            Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika.

            W przypadku braku danego wypoczynku w bazie wypoczynku informację, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy wypoczynku, informacji może udzielić kuratorium oświaty, w którym organizator miał obowiązek dokonania zgłoszenia wypoczynku.

            Bezpieczna opieka

            Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą.

            Kierownikiem wypoczynku może być osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

            • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
            • jest pełnoletnia,
            • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję kierownika w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
            • ma zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku (nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza),
            • posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych uzyskane w okresie ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza).

            Wychowawcą wypoczynku może zostać osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

            • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
            • jest pełnoletnia,
            • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
            • ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku (nie dotyczy nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, trenerów i instruktorów sportu, którzy uzyskali tytuł przed 2013 r. oraz do 31 sierpnia 2017 r. przodowników turystyki kwalifikowanej i instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

            Rodzicu,

            Wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku.

            Nie zapomnij dokładnie wypełnić i przekazać organizatorowi wypoczynku Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku Twojego dziecka.

            Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży, w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.

            Spakuj dziecku odpowiedni bagaż

            Przed samym wyjazdem bardzo ważne jest odpowiednie skompletowanie bagażu, tak by był on również dostosowany do możliwości dziecka. Zdarza się bowiem, że w pobliżu nie ma osoby, która pomoże nieść bagaż. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny. Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. rower, rolki, narty) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. Zachęcamy wszystkich do pobrania listy rzeczy, jakie powinny się znaleźć w bagażu dziecka.

            Niepokojące sygnały o przebiegu wypoczynku?

            Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach, czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

            Masz pytania?

            Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki Pytania i odpowiedzi, w której umieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizacji i zgłaszania wypoczynku. Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakładce Wypoczynek oraz na stronach internetowych Kuratoriów Oświaty.

            Polecamy także strony inne internetowe dedykowane wypoczynkowi.

            W serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

            Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/.

            Bezpłatna aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Więcej informacji

            Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

            Zaleca się organizatorom wypoczynku letniego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

            Zasady organizacji wypoczynku

            Zasady organizacji wypoczynku określone są w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327, z późn. zm.)  oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 5 kwietnia 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. poz. 452 z późn. zm.) zgodnie, z którymi organizator ma obowiązek zgłoszenia wypoczynku do bazy wypoczynku w kuratorium oświaty na terenie, którego posiada siedzibę. Ww. przepisy obowiązują wszystkich organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

            W związku z zagrożeniem koronawirusem zawsze należy stosować się do komunikatów zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, które to Urzędy podejmują systemowe działania mające poprawić bezpieczeństwo zdrowotne w kraju, jak również informują o zmniejszaniu lub zwiększaniu restrykcji w zakresie różnych dziedzin gospodarki i życia obywateli, w tym wypoczynku i turystyki.

            Materiały

            poradnik bezpiecznego wypoczynku - lato 2022poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_-​_lato​_2022.pdf 4.47MBCo powinno znaleźć się w bagażu dzieckalista​_rzeczy-2018-06.pdf 0.08MBwww.wypoczynek.men.gov.plwww.bezpiecznyautobus.gov.plwww.odyseusz.msz.gov.pl

             

          • Wycieczka do Kazimierza Dolnego

            20 czerwca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastawiu wybrali się na całodniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego Kazimierza Dolnego, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
            Plan wyjazdu był bardzo bogaty. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych oferowanych przez Muzeum Nadwiślańskie, udali się na wycieczkę ekobusikiem do Wąwozu Korzeniowego. Wybrali się też na rejs statkiem po Wiśle, skąd mogli podziwiać całe miasteczko i zamek w Janowcu. Zwiedzili m. in. Rynek, ruiny Zamku oraz Basztę. Dzięki przewodnikowi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic. Wszystkim udzielił się specyficzny nastrój tego miejsca i w świetnych humorach wróciliśmy do domu.
                     

          • Interpretacja sceniczna sztuki Adama Mickiewicza "Dziady" cz. II uczniów klasy VII

            17 czerwca 2022 r. uczniowie klasy VII zaprezentowali swoją interpretację sceniczną sztuki Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Pomysł zrodził się podczas omawiania lektury na lekcjach języka polskiego. Tekst dramatu poruszył serca i wyobraźnię młodzieży, która postanowiła przygotować spektakl na jej podstawie. Nad całością przygotowań czuwała pani Anna Kobojek.

            W role bohaterów wcielili się : Kacper Gryczka (Guślarz); Oliwia Kopeć (Rózia), Weronika Kajda (Józio); Julia Wiśniewska (Zosia) ; Adrian Soćko (Widmo); Joanna Kopeć- Sowa oraz Igor Kulik- Kruk (chór ptaków nocnych); chór: Wiktoria Fijał, Monika Komorniak oraz Bartosz Gryczon. Monika Komorniak odegrała również rolę pasterki w żałobie, a Bartosz Gryczon – Widma, które pojawia się w końcowej scenie utworu i nie spuszcza wzroku z pasterki, nie przychodzi z żadną przestrogą, nie reaguje na wezwania i zaklęcia Guślarza, wzbudza grozę….

            Uczniowie z wielkim przejęciem odgrywali swoje role, ukazywali emocje bohaterów poprzez odpowiednią modulację głosu, gesty, mimikę twarzy. Z wielkim przejęciem oddawali emocje, potrzebne do zagrania swoich postaci. Uwagę widzów niewątpliwie przykuła też charakteryzacja aktorów. Swoim wyglądem wpasowali się w klimat utworu. Ważną rolę w spektaklu odgrywała też muzyka, która była ilustracją lęków i niepokojów udręczonych dusz, zapowiadała bliski kontakt ze światem zmarłych, korespondowała z przeżyciami widza- uczestnika prastarego obrzędu, znakomicie oddawała mroczną atmosferę spektaklu. Przygotowana scenografia pozwalała wyobrazić sobie miejsce sprawowania zakazanego obrzędu- stare przycmentarne szopy, kaplice.

            Sztuka pokazuje prasłowiański obrzęd przywoływania duchów przodków. Reprezentowana w niej moralność wynika z ludowych przekonań o winie i karze. Wyrazicielem przekonań, iż nie ma winy bez kary, jest tutaj chór wieśniaków. Przybywające widma ostrzegają, przekazują prawdy moralne. Uczą, aby w życiu kierować się miłością bliźniego, pomagać w potrzebie, nie krzywdzić.

            Spektakl, który wystawili uczniowie klasy VII, był niezwykłą lekcją. Pokazał, iż prawdziwy człowiek doświadcza cierpienia i radości, nie odwraca się od ludzi potrzebujących wsparcia, cieszy się życiem. 

          • Dzień Zdrowia

            W dniu 15 czerwca 2022 roku odbył się szkolny Dzień Zdrowia, realizowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Stanin w 2022 r. Nawyki żywieniowe najczęściej kształtują się w młodym wieku, dlatego tak bardzo ważne jest zwracanie uwagi dzieciom na to, co jedzą. Zbilansowana dieta, sport, unikanie używek i produktów wysoko przetworzonych to przepis na długie i zdrowe życie.

            W ramach akcji gościliśmy specjalistę w dziedzinie żywienia, panią Magdalenę Kaźmierak - Sadło z Poradni Dietetycznej „Na zdrowie” w Łukowie. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas II-VIII. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia miały formę prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywają dobrze skomponowane posiłki. Powinny one dostarczać niezbędną energię oraz odpowiednie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu. Dzieciom uświadomiono jakich produktów powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu. W ramach tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawcami przygotowali wspólnie zdrowe przekąski.

          • „Laboratoria Przyszłości” – wydruki 3D

            W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

            Z otrzymanych środków zakupiliśmy m.in. drukarkę 3D.

            Uczniowie naszej szkoły kalibrowali i drukowali w 3D. Specjalne urządzenia są w stanie na podstawie komputerowego modelu stworzyć trójwymiarowe, fizyczne obiekty. Takiego właśnie procesu uczyli się uczniowie klasy piątej i szóstej. Ich opiekunem była p. Agnieszka Sawczuk.

            Po złożeniu drukarki kluczowa okazała się jej kalibracja. Na początku uczniowie musieli wypoziomować osi X z ekstruderem. Po kalibracji uczniowie wprowadzili filament (czyli materiał, z którego powstaje wydruk), a następnie zainstalowali program, który przetwarza model 3D na zbiór instrukcji dla drukarki. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności rozpoczęło się samo drukowanie. Możliwość poznania działania i obsługi tak profesjonalnego urządzenia było cennym doświadczeniem.

             

          • Dzień Dziecka

            Jak co roku 1 czerwca to dzień, w którym wszystkie dzieci – te mniejsze, a także te większe, obchodzą swoje święto. Uczniowie PSP w Zastawiu świętowali ten szczególny czas 13 czerwca integrując się poprzez czynny udział w licznych atrakcjach przygotowanych wyjątkowo na ten dzień.

            Deszczowa pogoda nie pokrzyżowała planów i ten wyjątkowy dzień przebiegał pod znakiem wyśmienitej zabawy. Dzięki wsparciu finansowym imprezy Pana Krzysztofa Kazany - Wójta Gminy Stanin dzieci mogły spędzić ten dzień w sposób szczególny, na przykład poprzez zabawy w dmuchanym zamku, puszczanie baniek mydlanych wraz z innymi ciekawymi zadaniami, które dla każdej z grup wiekowych przygotowała Pani animatorka. W tym dniu nie zabrakło również rozgrywek sportowych. Mecz piłki ręcznej oraz piłki nożnej sprawił starszym uczniom dużo emocji.

            Rodzice również przyczynili się do zorganizowania imprezy, przygotowując poczęstunek w formie grilla. Nie mogło także zabraknąć słodkości. Maszyna do robienia waty cukrowej pracowała bez przerwy, a kolejka po ten przysmak nie miała końca.

            Po zabawach i rozgrywkach wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.

            Przygotowane atrakcje zapewniły wszystkim mnóstwo uśmiechu i radości.

          • III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stanin

            Dnia 11 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbył się "III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stanin". Głównymi organizatorami byli; Wójt Gminy Stanin, Stowarzyszenie Szachistów "SZACHPOL" oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zastawiu. Głównym sędzią turnieju była p. Agnieszka Samujło, sędzią pomocniczym był p. Wojciech Góral. Uczestnicy zawodów zagrali po 7 partii szachowych, w których sprawdzili swoje umiejętności. Dla niektórych był to pierwszy turniej szachowy. Wszyscy zaprezentowali się z najlepszej strony. Udział w zawodach pomógł zawodnikom pogłębić strategię „królewskiej gry”. W wolnych chwilach zawodnicy i opiekunowie mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Na zakończenie turnieju i wręczanie nagród przybył p. Piotr Piwowarczyk Prezes Stowarzyszenia Szachistów Szachpol w Łukowie, który podziękował zawodnikom za udział w rozgrywkach oraz wręczył puchary i nagrody dla zwycięzców. 

            Nagrody w turnieju szachowym ufundowali Gmina Stanin oraz p. Marian Marzel. 

            Serdeczne podziękowania za ufundowane nagrody rzeczowe oraz puchary.

             

            Wyniki turnieju:

            Kategoria dziewcząt:

            I miejsce Weronika Ciołek

            II miejsce Katarzyna Gajek

            III miejsce Natalia Strzelec

             

            Kategoria Open

            I miejsce Paweł Wojtasiewicz

            II miejsce Waldemar Gryczka

            III miejsce  Maurycy Niedużak

             

            Kategoria chłopców 2010-2007

            I miejsce  Kuba Czerniawski

            II miejsce Krystian Kolankowski

            III miejsce  Przemysław Dorosz

             

            Kategoria 2011 i młodsi

            I miejsce Mikołaj Kopeć

            II miejsce Kamil Ochnik

            III miejsce Bartłomiej Gryczka

            Najmłodszym zawodnikiem w turnieju był Maciej Szewczak uczeń klasy II. 

          • Dzień Mamy i Taty w naszej szkole!

            Moja Mamo ukochana

            życzę Ci uśmiechu z rana,       

            aby tata w twoich

            oczach widział, że jest urocza.

             

            Drogi Tatku życzę Tobie

            pomyślności tak Ci powiem,

            aby mama bez wątpienia

            miała w Tobie supermena.

             

            3 czerwca w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Uczniowie z klas I - VIII wykazali się dużym zaangażowaniem, pokonali własną tremę, aby przepięknie recytować wiersze oraz śpiewać piosenki tak ważnej dla siebie publiczności. Podczas występów, z twarzy rodziców nie znikał uśmiech, a momentami również pojawiały się również łzy wzruszenia. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a rodzice zaproszeni na spotkanie przy słodkim poczęstunku.

             

          • Lekcja interdyscyplinarna

            W środę 8 czerwca 2022 roku w klasie VII odbyła się lekcja interdyscyplinarna. Nauczyciel fizyki, matematyki i techniki p. Piotr Michalak przybliżył uczniom temat związany ze zmianą stanu skupienia materii, możliwościami jej łączenia oraz występowania stanu skupienia pierwiastków w zależności od parametrów termodynamicznych – w warunkach szkolnych temperatura i ciśnienie. Zajęcia odbyły się dzięki zakupieniu stacji lutowniczej w ramach rządowego programu „Laboratorium przyszłości”. Na lekcji zaprezentowano możliwości stacji lutowniczej w łączeniu elementów jak i możliwości demontażu połączonych elementów. Uczniowie mieli również możliwość  zaobserwowania zmian jakie zachodzą w azocie w stanie ciekłym. Temperatura topnienia ciekłego azotu wynosi -210º C, natomiast temperatura wrzenia to -196ºC. Rozlany azot może powodować kruchość materiałów. Krytyczna temperatura dla azotu to -147ºC, co oznacza, że powyżej tej temperatury azot nie może występować w postaci płynnej. Uczniowie chętnie i z zaineresowaniem uczestniczyli w zajęciach.

          • Wyróżnienie w konkursie "Kangur Matematyczny"

            Miło nam poinformować, że Oliwia Kopeć uczennica klasy II oraz Mikołaj Kopeć uczeń klasy IV, uzyskali wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie matematycznym "Kangur Matematyczny". Do konkursu uczniów przygotowali p. Katarzyna Trochym oraz p. Piotr Michalak.

            “Kangur Matematyczny” to największy międzynarodowy konkurs adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. W Polsce jego głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Patronat nad konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

            Koordynatorem szkolnym konkursu była p. Genowefa Gromada.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.